Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Za falešné tisícikoruny až 8 let vězení

Peníze z brigády chtěl rozmnožit pomocí počítače 

Falešné bankovky Falešné bankovky/Foto Policie ČR
Léto už pomalu končí, brigády také. Co si mladý student nevydělal dosud, těžko už bude ve školním roce dohánět. Šestnáctiletý hoch z Náchodska dostal nápad jak peníze z brigády, kterých nebylo až tak mnoho, rychle rozmnožit. Byl to však určitě jeden z nejhloupějších nápadů, který mohl vymyslet.
 
Jednu tisícikorunovou bankovku, právě přinesenou z brigády, vložil pod skener a za pomoci otcova počítače a softwaru rozmnožil o dalších 6 kopií. Aby byly vytištěné falzifikáty věrohodnější, dal si práci i s úpravou papíru. Politím roztokem čehosi se bankovka začala podobat originálu. Na první pohled pěkná tisícikoruna, na druhý a další sice již ne tak úplně, ale když se šikovně promění někde ve stánku nebo trafice…Z hlediska práva je fáze výroby trestána přísněji. Ovšem vyrobit kopii je jednodušší, než ji udat do oběhu jako pravou...
 
Při jednom pokusu zaplatit falešnou bankovkou v obchodě s oblečením policisté dostali hlášku a po příjezdu na místo i výborný popis vykutáleného zákazníka. Ten sice mezitím utekl, ale to nevadilo. Policisté se již měli čeho chytit a zakrátko  chytili i samotného předložitele falzifikátu. Od něj se pak dostali k dalším distributorům a nakonec až k samotnému výrobci.
 
V úterý 30. srpna 2011 policie shromáždila důkazy a obvinila 4 mladistvé a 2 dospělé z trestné činnosti proti měně. Konkrétně je vyšetřovatel obvinil z padělání a pozměnění peněz a udávání padělaných a pozměněných peněz. Výrobci samotnému jako mladistvému hrozí až 4letý trest odnětí svobody, jeho třem stejně nedospělým kamarádům 2,5leté tresty, 5letý jednomu dospělému a poslednímu dospělému trest dvouletý.Tomu tak relativně nízký proto, že o falšování nevěděl, naopak falešnou bankovku sám nevědomky přijal. Ovšem když zjistil, že je falešná, pokusil se ji opět udat dál, a tím se dopustil protizákonného jednání.
 
Policisté případ uzavřeli a vzkazují všem obchodníkům, pokud se vám nebude na přijímaných bankovkách cokoli líbit, volejte policii! Podvedeným potom ještě jedna rada, nesnažte se bankovky zbavit stejným způsobem, jak jste k ní přišli - tedy podstrčit ji někomu dalšímu!
 
K dopadení falzifikátorů nám velice pomáhají aktuální informace – popis, záběry z kamer, výpovědi svědků. I tento úspěšně vyřešený případ začal v jednom obchodě, v němž prodavač podezřelou bankovku nepřijal, vzápětí ihned zavolal policejní hlídku. Rychlá a důkladná práce specialistů na problematiku výroby a distribuce falešných peněz započatý případ dovedla až k úspěšnému konci.
 
Nepoctivě rozmnožené bankovky putovaly do policejního spisu, aktéři byli obviněni a nyní čekají, kam poputují oni.
 
Čtěte také Jak poznat falešné bankovky ?
 
por. Bc. Eva Prachařová
31. 8. 2011 v 8.00 hodin

 

vytisknout  e-mailem