Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Z utýrání vlastního psa se zodpovídá 21letý mladík

ČESKOLIPSKO - Hrozí mu odnětí svobody od tří do šesti let. 

Vyšetřovatelka českolipského územního odboru Policie ČR zahájila trestní stíhání 21letého mladíka z České Lípy, který utýral k smrti svého vlastního psa, křížence labradora s retrívrem. Pořídil si ho na inzerát jako štěně na jaře roku 2021, ale jakmile mu trochu odrostl, nebavilo ho se o něj starat a začal se k němu chovat hrubě.

Podle svědeckých výpovědí pes v jeho péči nejvíce trpěl posledních deset měsíců svého života, tedy v období od podzimu roku 2021 do loňského července, kdy uhynul. Zjistili jsme, že mu po tu dobu nezajišťoval dostatečnou výživu a pitný režim, vůbec ho nevenčil a po většinu dne ho doma držel uvázaného za obojek na asi  metr dlouhém kovovém lanku připevněném k pantům dveří. Pes proto ležel ve vlastních výkalech a hygienické péče se mu dostávalo jen sporadicky od lidí, kteří domácnost navštěvovali a slitovali se nad ním. Máme také zaznamenaná svědectví o tom, že psa trestal bitím,  a nebo tím, že mu misky s krmivem a vodou stavěl mimo jeho dosah, když byl přivázaný. Kvůli nedostatečnému pohybu pes později ochrnul na zadní nohy a v červenci loňského roku doma bez jakékoliv pomoci uhynul. Mladík se ho zbavil tak, že ho v igelitovém pytli  pohodil ho do křoví nedaleko svého bydliště.týraný pestýraný pes

Případem jsme se začali zabývat ihned, jakmile jsme tělo uhynulého psa  ve venkovním prostoru jednoho českolipského sídliště objevili. V rámci zahájeného trestního řízení jsme ho nechali zkoumat soudním znalcem v oboru veterinární medicíny a ten dospěl k závěru, že  pes uhynul v důsledku pokročilého stupně vyčerpání energetických rezerv organismu a selhání imunitních reakcí pro značnou vyhublost až kachexii.

Mladík, který již čelí trestnímu stíhání pro zločin týrání zvířat, spáchaný zvlášť trýznivým způsobem, se obhajoval při výslechu tím, že na krmení pro něj neměl dost peněz. I kdyby to byla pravda, tak ho mohl odnést do útulku anebo vrátit původnímu majiteli. Namísto toho ho nechal v bolestech zemřít. Za to mu nyní hrozí odnětí svobody v rozmezí od tří do šesti let.

17. 2. 2023
por. Bc. Ivana Baláková
tisková mluvčí KŘP Libereckého kraje

Odkazy do noveho okna

týraný pes

týraný pes 

Detailní náhled

týraný pes 2

týraný pes 2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem