Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Z podnapilého řidiče úplatkářem

Policisté ho přistihli s alkoholem v dechu za volantem. Řidič se je nakonec snažil uplatit. 

Celý příběh se odehrál patnáctého ledna nedlouho před půlnocí. Tehdy projížděli policisté z místního oddělení Smíchov ulicí Peroutkova, kde si všimli v protisměru jedoucího vozidla BMW. A jelikož jízda tohoto auta, respektive jeho řidiče byla až přehnaně pomalá a „zodpovědná“, rozhodli se toto vozidlo zastavit.

Za autem se tedy otočili a zanedlouho ho i zastavili. Následovala orientační dechová zkouška, během které šedesátiletý řidič bavoráku přiznal, že před jízdou vypil jedno pivo. A tomu odpovídala i naměřená hodnota, která dosahovala téměř čtyř desetin promile alkoholu v dechu kontrolovaného.

V tu chvíli byl řidič podezřelý z přestupkového jednání jízda pod vlivem alkoholu. Za tento delikt by mu ve správním řízení hrozila sankce do 50.000,- Kč a zákaz řízení motorových vozidel maximálně na dva roky. Avšak celá situace se markantně změnila z přestupku na trestný čin ve chvíli, kdy se řidič pokusil uplatit zakročujícího policistu.

V jednu chvíli totiž řidič začal policistu přemlouvat, aby potvrzení o zadržení řidičského průkazu nevypisoval, respektive, aby upustil od jakéhokoliv úředního řešení vyvstalé situace. Motivací k přehlédnutí protiprávního jednání měla být policistovi tisícikoruna, kterou mu muž nejprve nabízel a pak mu ji dokonce podal do ruky.

Policista byla ale neoblomný. Poté, co mu v ruce skončila zmiňovaná bankovka, řidiči oznámil, že se právě stal důvodně podezřelý z trestného činu podplácení. A to byl také důvod, proč šedesátiletému muži vzápětí zacvakla na rukou služební pouta, a putoval na policejní služebnu.

Za trestný čin podplácení hrozí zadrženému v případě odsouzení trest odnětí svobody až na šest let.

por. Mgr. Tomáš Hulan 21. 1. 2017

vytisknout  e-mailem