Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Z neosvětlených chodců migranti

PARDUBICKÝ KRAJ - Tento týden jsme opět řešili migranty v Pardubickém kraji. Volající řidič v úterních brzkých ranních hodinách na lince 158 upozorňoval, že po silnici I/35 před tunelem Hřebeč jde asi 10 lidí, kteří nejsou nijak osvětlení. Oznámení týkající se neosvětlených chodců přešlo ve správní řízení pro neoprávněný vstup na území České republiky. 

Na místo jako první vyjeli kolegové z Moravské Třebové. Po komunikaci šlo celkem 6 lidí, nikdo neuměl česky, nikdo neměl žádné doklady, na pomoc přijela i hlídka ze Svitav. Zkomolenou angličtinou policistům sdělili, že jsou z Iránu a Bangladéše a že se snaží dostat do Německa. Vzhledem k těmto okolnostem byli zajištěni a eskortovaní do cel, další úkony byly na policistech z pardubického odboru cizinecké policie. Test na Covid-19 byl u všech cizinců negativní, tentokrát mezi nimi nebyli žádní mladiství a proti předchozím záchytům je rozdíl i v tom, že nevíme, v jakém kamionu jedoucím ze Srbska „přicestovali“.
 
Z dostupných evidencí vyplynulo, že pouze 1 měl podanou žádost o azyl v Řecku, ostatní prozatím žádost při vstupu na území států Evropské unie nepodali. Jelikož správní řízení o vyhoštění i takzvané dublinské řízení musí být cizincům tlumočeno do jejich rodného jazyka, museli policisté v seznamu soudních tlumočníků vyhledat i překladatele do bengálštiny. Ten je v České republice pouze jeden.
 
Veškeré úkony proběhly během 48 hodin a všichni skončili v záchytovém zařízení Bálková.

por. Mgr. Eva Maturová
tisková mluvčí
25. února 2021

vytisknout  e-mailem