Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Tisková zpráva k operaci „ROID“

V polovině měsíce září 2012 byla příslušníky Národní protidrogové centrály služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR realizována operace s krycím názvem „ROID“. Jedná se o první operaci zaměřenou na distributory látek s anabolickým a jiným hormonálním účinkem realizovanou v takovémto rozsahu, a to jak co do množství zachycených látek, tak i počtu dotčených zemí.  

      Po více jak dvouletém rozpracování a prověřování trestné činnosti ve spolupráci s Celním ředitelstvím Praha a Celním pátracím úřadem Essen SRN, zadrželi detektivové NPC, na základě souhlasu státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze, společně se Zásahovou jednotkou KŘP hl. města Prahy skupinu 8 pachatelů české státní příslušnosti, kteří se zabývali nelegálním prodejem látek s anabolickým a jiným hormonálním účinkem.
 
      Anabolické steroidy patří k nejčastěji nabízeným nelegálním přípravkům, tedy přípravkům, které nejsou registrovány a u nichž nemůže být zaručena kvalita, účinnost a bezpečná aplikace. Skutkovou podstatu trestného činu „výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem“ zavedla novela trestního zákoníku v roce 2010, do této doby bylo trestné pouze podávání anabolických látek mládeži. Nová právní úprava reagovala na potřebu zajištění omezení dostupnosti látek s dopingovým účinkem a to jednak vzhledem k jejich nebezpečným účinkům na zdraví člověka a dále v souvislosti s tendencí harmonizovat právní normy v rámci Evropského společenství.
 
      Členové organizované skupiny působili na území České republiky, Španělska, Ukrajiny, SRN a Kypru. Během prověřování trestné činnosti se detektivům podařilo zadokumentovat, že ve sledovaném období byly zaslány na účty pachatelů ze zahraničí finanční prostředky ve výši cca 180.000,- EUR a 1.000.000,-Kč. 
 
      Samotná trestná činnost probíhala tak, že pachatelé nakoupili zakázané látky na černém trhu na území Thajského království, odkud je zasílali přímo na území České republiky. Další variantou bylo zasílání přes území Ukrajiny, kdy ve většině zdokumentovaných případů byly dopingové látky baleny do obalů od „legálních“ přípravků, např. od potravinových doplňků, a takto byl jejich dovoz na území České republiky deklarován. Zde pak byly tyto látky dále přebalovány a označovány padělanými etiketami a sofistikovaným způsobem rozesílány, na základě objednávek z internetových obchodů, celé síti zákazníků po západní Evropě.
 
     Při následných domovních prohlídkách u pachatelů nalezli a zajistili policisté listinné materiály, výpočetní techniku a přípravky, které jsou podrobovány dalšímu zkoumání.
 
     Hlavní organizátoři této skupiny jsou stíháni pro zvlášť závažný zločin „výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem“ podle § 288 odst. 1, odst. 3 písm. b), odst. 4 písm. c) trestního zákoníku a zločinu podvodu podle § 209 odst. 1, odst. 3 trestního zákoníku, za což jim v případě pravomocného odsouzení hrozí trest odnětí svobody v délce trvání až 12 let.
 
     Ostatní členové skupiny pachatelů jsou stíháni podle § 24 odst. 1, písm. c) tr. zákoníku pro účastenství formou pomoci na spáchání zvlášť závažného zločinu výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem podle § 288 odst. 1, odst. 3 písm. b), odst. 4 písm. c) tr. zákoníku, za což jim v případě odsouzení hrozí rovněž trest odnětí svobody v délce trvání až 12 let. Někteří ze zadržených pachatelů organizované skupiny jsou na základě rozhodnutí soudu stíháni vazebně.
 
     Vyšetřování případu probíhá paralelně též na území SRN, kde jsou samostatně stíhány další osoby. V jednom případě se jedná o občana České republiky, který zde byl zadržen při přepravě zakázaných přípravků v podobě ampulí k nitrosvalové aplikaci a dále tablet k perorálnímu podání, kdy se jednalo o cca 700 ampulí a 160 000 tablet s obsahem látek s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, vše v hodnotě cca 25 000 EUR. Za toto nezákonné jednání byl v SRN pravomocně odsouzen na 2 roky a 9 měsíců nepodmíněně.
 
      Tento případ není v současné době ještě uzavřen. Vyšetřování dále pokračuje a nelze vyloučit, že dojde k zadržení dalších spolupachatelů.
 
Zpracovala:
kpt. Mgr. Barbora Kudláčková
tisková mluvčí
                                                                                                                                                     vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych
                                                                                                                                                                              ředitel   
Fotogalerie

vytisknout  e-mailem