Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ocenění policistů

Policejní prezident plk. Mgr. Martin Červíček dnes ocenil policisty z Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, kteří svým jednáním zachránili zdraví a životy občanů a velkou měrou přispěli k dobrému jménu Policie České republiky.  

Oceněnými jsou pprap. Matouš Zolotar a nstržm. Jiří Šnajdr z oddělení hlídkové služby Obvodního ředitelství policie Praha I.
 
Policisté dne 20. ledna 2013 hlídkovali na Václavském náměstí, kdy jim ve 14. hodin oznámil řidič projíždějícího vozidla, že se před budovou Národního muzea zapaluje muž. Policisté se k muži, který již hořel, neprodleně rozběhli. Strhli z něj hořící bundu a rukavice, položili jej na zem a uhasili zbytek hořícího oděvu sněhem. Přivolaná záchranná služba muže na místě ošetřila a následně jej převezla do Fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Rychlým a profesionálním zákrokem obou policistů byl muž zachráněn v situaci, kdy mu reálně hrozilo nebezpečí těžké újmy na zdraví nebo smrti.
 
Oba ocenění policisté obdrželi "Plaketu Policie České republiky".
 
Dalšími oceněnými policisty jsou pprap. Jan Sicha, pprap. Jan Domorád a pprap. Libor Graclík z pohotovostní motorizované jednotky.
 
Policisté byli dne 20. ledna 2013 kolem 8. hodiny ranní vysláni na Prahu 6 do Radimovy ul., kde se do místního rybníku v parku Malovanka propadl muž. Muž byl 7 metrů od břehu a po ramena ve vodě se z posledních sil držel ledu v díře o rozměrech asi 2 x 2 metry. Protože hrozilo velké nebezpečí jeho utonutí, nemohli policisté čekat na příjezd kolegů z Hasičského záchranného sboru. Pprap. Sicha a pprap. Graclík se k tonoucímu doplazili a vytáhli jej z vody. Pprap. Domorád oba jistil. Silně podchlazenému a otřesenému muži poskytli první pomoc a poté jej předali posádce rychlé záchranné služby, která jej převezla do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Důvodem jeho propadnutí do rybníka byla snaha vyprostit z rybníka psa, který se mu tam zaběhl. Zasahující policisté tak následně ošetřili také promáčeného a promrzlého psa a předali jej přítelkyni muže, která byla na místo neštěstí přivolána.
 
Všichni policisté byli za svůj čin oceněni "Medailí za statečnost".
 
Této slavnostní příležitosti byl přítomen také ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy plk. Mgr. Martin Vondrášek.
 

kpt. Mgr. Zuzana Součková
tisková mluvčí Policejního prezidia ČR
23. ledna 2013

Odkazy do noveho okna

Ocenění 01

Ocenění 01 

Detailní náhled

Ocenění 02

Ocenění 02 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem