Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Miliardové krácení daní

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v těchto dnech zahájili trestní stíhání celkem 16 fyzických osob v souvislosti s dovozem pohonných hmot (PHM) z jiného členského státu EU do České republiky. 

V rámci těchto transakcí měla být organizovanou zločineckou skupinou systematicky krácena daň z přidané hodnoty (DPH). Jedná se o úkon trestního řízení v kauze s názvem SRÁZ.

Obvinění měli svým jednáním v letech 2012 – 2013, za užití sítě několika desítek jimi ovládaných společností, vytvořit propracovaný systém, v rámci kterého nebyla z realizovaných obchodů s PHM řádně odváděna příslušná DPH. Podle našich závěrů tak obviněné osoby měly za uvedené období způsobit České republice škodu ve výši téměř 2,5 miliardy Kč.

Obviněné osoby jsou stíhány pro trestné činy „zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby“ a „účast na organizované zločinecké skupině“. Vzhledem k tomu, že uvedené skutky měly být spáchány „ve prospěch organizované zločinecké skupiny“, hrozící horní hranice trestu odnětí svobody (10 let) se zvyšuje o jednu třetinu.

Tři obviněné osoby (včetně hlavního organizátora) jsou v současné době ve výkonu trestu odnětí svobody pro jinou trestnou činnost. Dalších 13 osob je stíháno na svobodě. Dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, pobočka Brno.plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
29. září 2020

vytisknout  e-mailem