Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ani staré případy nekončí v šuplíku

Praha 5. prosince 2014 – Detektivové ÚOOZ obvinili dva muže z činů, kterých se měli dopouštět už od devadesátých let minulého století.  

V červnu loňského roku jsme veřejnost informovali o akci s krycím názvem VOJNA, zaměřené na osoby podezřelé z ozbrojených přepadení bezpečnostních agentur převážejících vysoké finanční částky v hotovosti (viz. Tisková zpráva).
 
Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu SKPV získali během vyšetřování zmíněného případu další informace, které začali následně prověřovat. Výsledkem je současné obvinění dvou mužů z rozsáhlé trestné činnosti, zejména násilného charakteru.
 
Dvaačtyřicetiletý muž z Chebska, toho času ve vyšetřovací vazbě, kam byl umístěn v souvislosti s předchozím případem, ve kterém již probíhá soudní řízení, a o osm let starší muž z Kolínska byli obviněni z loupeže, vraždy ve stádiu pokusu, krádeže, poškozování cizí věci a nedovoleného ozbrojování, vše spáchané ve spolupachatelství. Mladší z mužů byl navíc obviněn i z neoprávněného držení platební karty.
 
Podle výsledků prověřování se měli obvinění dopustit více jak dvou desítek trestných činů různého druhu, z nichž některé již byly vzhledem k době jejich spáchání promlčeny. Trestnou činnost měla dvojice páchat společně s dalšími osobami v letech 1994 až 2005 na různých místech České republiky. Z tohoto důvodu si od místně příslušných policejních složek, které se jednotlivými případy zabývaly, detektivové ÚOOZ postupně převzali veškerý spisový materiál.
 
Detektivové ÚOOZ kladou obviněným za vinu, že ve třech případech v Chebu, Jihlavě a Terezíně přepadli zaměstnance či majitele prodejen, v úmyslu zmocnit se finančních prostředků, případně dalších věcí z nabídky prodejny. V jednom případě se obětí stali i dva náhodní zákazníci, kteří přišli o kreditní karty, finanční hotovost či fotoaparát. Při těchto přepadeních měli obvinění použít násilí a ve dvou případech i výhrůžku střelnou zbraní. Způsobit tak měli škodu v celkové výši takřka 1.600.000 korun.
 
Obvinění se měli dále dopustit dvou přepadení poštovních kurzovních vozů v Olomouci a Lovosicích, kdy v jednom z těchto případů měli dokonce proti řidiči použít střelnou zbraň a způsobit mu zranění bezprostředně ohrožující jeho život. Zmocnit se v těchto případech měli jak finanční hotovosti v celkové výši cca 3.200.000 korun, tak jednoho vozidla, které bylo následně nalezeno odstavené na jiném místě.
 
Další zhruba 4.000.000 korun a vozidlo měli obvinění po přepadení dvou pracovníků bezpečnostní agentury odcizit v Českých Budějovicích. I tentokrát bylo použito násilí a hrozba střelnou zbraní. Při této „akci“ byly odcizeny i dvě krátké střelné zbraně s náboji.
 
Při páchání trestné činnosti měli obvinění společně s dalšími osobami používat osobní vozidla, kterých se po činu zbavili. V jednom případě měli osobní vůz na odlehlém místě zapálit. Pro některá z těchto vozidel si, samozřejmě bez ohlášení, dojeli i do areálu jedné z autoprodejen na Vysočině, kde v nočních hodinách odcizili dvě osobní vozidla a způsobili celkovou škodu za téměř 1.140.000 korun.
 
V případě, že budou obvinění soudem uznáni vinnými v celém rozsahu obvinění, hrozí jim až doživotní trest odnětí svobody. Na vyšetřování případu se s detektivy ÚOOZ podílí i jejich kolegové ze Služby kriminální policie a vyšetřování v Českých Budějovicích. Věc dozoruje Krajské státní zastupitelství České Budějovice.

vytisknout  e-mailem