Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Výstava Kriminalistika ve fotografii probíhá ve Zlíně

Putovní výstava fotografií pod názvem Kriminalistika ve fotografii se z brněnského hradu Špilberk přemístila do Zlína. 

Od 9. září do 13. října 2014 je k vidění ve foyer 15. budovy 14|15 Baťova institutu ve Zlíně, kde je realizována ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Zlínského kraje a Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
 
Výstavu slavnostně zahájili ředitelka 14|15 Baťova institutu Ing. Lenka Struhárová Jančaříková, Ph.D., zástupkyně Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Mgr. Hana Kuslová, náměstek ředitele pro výkon Kriminalistického ústavu Praha (KÚP) plk. Mgr. Luboš Kothaj a náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje plk. Mgr. Bohdan Varyš.
 
Expozice zahrnuje více jak 50 fotografií, jež vybrala odborná porota ze 126 snímků zaslaných do fotografické soutěže na téma „kriminalistika ve fotografii“, kterou pořádal KÚP ve spolupráci s Muzeem Policie ČR a Nadací policistů a hasičů u příležitosti oslav 55. výročí KÚP. Pět nejzdařilejších fotografií bylo vydraženo na benefičním koncertě Nadace policistů a hasičů dne 28. listopadu 2013 a částka 37 000 korun byla věnována na konto nadace. Tím byl splněn jeden z hlavních cílů akce, a to podpořit dobrou věc.  
 
Autory fotografií jsou policisté a občanští zaměstnanci Policie ČR. Výstava přibližuje svět kriminalistiky očima policistů - fotografů profesionálů či amatérů. Návštěvníci zde mohou spatřit snímky zajištěných stop pořízených na skutečných místech trestných činů i snímky naaranžované, kdy se autor reálným místem činu pouze inspiroval. K vidění jsou zajímavé umělecké fotografie zachycující pomůcky, prostředky či práci kriminalistických techniků (např. koláže daktyloskopických štětců, makrofotografie magnetických prášků, hmyzu, který pomáhá forenzním entomologům při určování doby úmrtí člověka, zviditelňování daktyloskopických stop na předmětech nebo snímání otisků prstů za účelem identifikace v rámci trestního řízení). Dále fotografie z odvětví balistiky, mechanoskopie, chemie či práce kriminalistického technika na místě činu. Nejvíce autorů a rovněž i vítězka do soutěže zaslala fotografii zachycující zviditelněné daktyloskopické stopy, respektive obrazce papilárních linií.
 
Výstava bude představena široké veřejnosti i v dalších krajích naší republiky. Po ukončení expozice ve Zlíně se přesune do severních Čech.
 
 
kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR
15. září 2014
Odkazy do noveho okna

výstava 01

výstava 01 

Detailní náhled

výstava 02

výstava 02 

Detailní náhled

výstava 03

výstava 03 

Detailní náhled

výstava 04

výstava 04 

Detailní náhled

výstava 05

výstava 05 

Detailní náhled

výstava 06

výstava 06 

Detailní náhled

výstava 07

výstava 07 

Detailní náhled

výstava 08

výstava 08 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem