Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Výsledky dopravně bezpečnostní akce

MS kraj - policisté kontrolovali, zda se řidiči plně věnují řízení 

Na důkladnou kontrolu, zda se řidiči plně věnují řízení, se minulý týden v pátek a tuto středu zaměřili policisté krajského ředitelství. Do akce, která probíhala na území celého kraje, byli zapojeni nejen dopravní policisté, ale také jejich kolegové z pořádkové policie. Kontrolovali, zda řidiči dodržují zákaz držet během jízdy telefonní přístroj či jiné hovorové nebo záznamové zařízení, zda plně sledují situaci v silničním provozu. Mimo to policisté kontrolovali také respektování dalších povinností, které řidičům stanoví zákon o provozu na pozemních komunikacích.

V obou dnech policisté zkontrolovali více než 3000 vozidel. Zjistili 571 přestupků, přičemž největší počet (113) právě v souvislosti s telefonováním či manipulací záznamového zařízení během jízdy. Dalším častým porušením zákona byl nevyhovující technický stav vozidel (59), následovalo překročení maximální povolené rychlosti (51), jízda bez dálniční známky na zpoplatněných komunikacích (44).

Policisté řešili 36 osob, které nepoužily bezpečnostní pásy. Možná by bylo k věci připomenout, že zákon tuto povinnost stanoví nejen řidičům, ale také přepravovaným osobám, z čehož vyplývá, že finanční sankce může být uložena také nepřipoutanému spolujezdci. Je alarmující, kolik osob hazarduje se svým zdravím nebo dokonce i životem. Aby airbagy mohly plnit svou funkci, což je zpomalení nárazu těla, musí být současně použity bezpečnostní pásy. Jinak se mohou stát doslova „smrtící zbraní“. Potom už jen stačí malá kolize, která uvede airbagy v činnost a pro nepřipoutaného člověka to může mít fatální následky. Obdobný hazard byl zjištěn také u převážených dětí, 8 nebylo převáženo v zádržném systému (autosedačkách).

Během akce policisté dále zjistili, že 6 řidičů sedlo za volant po požití alkoholických nápojů. Jelikož u 4 z nich se zjištěná hodnota vyšplhala nad 1 promile, policisté s nimi zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dalšího závažného porušení se dopustilo 8 řidičů, u kterých policisté zjistili požití jiných návykových látek.

Rekapitulace

Jak již bylo uvedeno, během trvání akce moravskoslezští policisté zkontrolovali více než 3 000 vozidel. Včetně výše uvedených zjistili celkem 571 přestupků, z nichž 542 vyřídili na místě v příkazním řízení uložením pokuty a 29 oznámili příslušným správním úřadům k dalšímu řízení. Celková výše uložených pokut se vyšplhala na částku více než 280 000 korun.

por. Mgr. Daniela Vlčková
oddělení tisku
23. 9. 2022

Odkazy do noveho okna

Dopravní akce I

Dopravní akce I 

Detailní náhled

Dopravní akce II

Dopravní akce II 

Detailní náhled

Dopravní akce III

Dopravní akce III 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem