Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Národní protidrogová centrála

Národní protidrogová centrála SKPV PČR

Výroční zpráva Národní protidrogové centrály za rok 2023

U příležitosti Mezinárodního dne boje proti drogám a nezákonnému obchodu s nimi, který si připomínáme 26. června, zveřejňuje Národní protidrogová centrála SKPV každoročně své výroční zprávy. Publikace za uplynulý rok 2023 shrnuje situaci v oblasti nelegálních drog na území České republiky z pohledu orgánů vymáhajících právo a zároveň je doplněna aktuálními statistickými daty a kazuistikami. Jaký je tedy vývoj nelegálních drogových trhů? 

Nejvíce zneužívanými nelegálními látkami v Česku jsou metamfetamin a marihuana, u obou těchto drog je tuzemský trh z velké části „samozásobitelský“. Klasický pervitin vyrobený českou cestou je charakteristický pro domácí malé varny, do nelegálního obchodu se v této oblasti významně zapojují cizinci. Převládá výroba metamfetaminu v menším množství, část je obvykle určena pro vlastní potřebu a zbytek pro stálé odběratele převážně z Česka, někdy ze sousedních zemí. Na nelegálním trhu s drogami se objevuje levnější mexický metamfetamin nejvíce dovážený z Nizozemska, často určený pro klienty příhraniční drogové turistiky.

Podobné je to s konopím a marihuanou. Velká množství se pěstují spíše indoorově s využitím pěstebních stanů a moderních technologií, zaznamenali jsme však také trend skupování přebytků od menších pěstitelů a následný vývoz do zahraničí.

Světová nadprodukce kokainu a rozšíření kokou osetých ploch v Kolumbii a Bolívii snižuje jeho cenu a zvyšuje dostupnost. Zatímco dříve se kokain objevoval především ve velkých městech, dnes je v různé kvalitě distribuován napříč celou Českou republikou. V loňském roce se jeho v některých oblastech poprvé dostala pod cenu pervitinu, může se tedy stát, že se kokain v oblibě u konzumentů drog dostane na druhé místo. Levnější variantou metamfetaminu je „mexický“, který je podle uživatelů také méně kvalitní. Pašuje se stejnou cestou jako kokain, často společně, nebo se vyrábí ve velkých objemech převážně v Nizozemsku a Belgii. V Česku se obchoduje především v asijských tržnicích u hranic. 

Afghánistán rapidně snížil plochy oseté mákem a tedy i budoucí produkci heroinu a nově se stal významným producentem metamfetaminu, k jehož výrobě používá rostlinu Efedra (chvojník čínský). Jaký to bude mít vliv na globální trh s návykovými látkami, lze jen těžko odhadovat. V České republice distribuce heroinu dlouhodobě stagnuje a omezuje se spíše na specifické skupiny obyvatelstva v konkrétních lokalitách. Obecně je v Česku větší zájem o stimulanty, ale také zklidňující léky, jakými jsou například benzodiazepiny.

Na tuzemském drogovém trhu se dále objevují nové psychoaktivní substance, především stimulanty, a syntetické kanabinoidy. Fentanyl je zatím získáván především výluhy z transdermálních náplastí, často od oprávněných pacientů. Zneužívány jsou i psychoaktivní léčivé přípravky.

Určitou renesanci zažívá experimentování s psychedeliky, objevuje se ketamin, který se využívá v lidské i veterinární medicíně jako disociativní anestetikum, ale také na klinikách v rámci psychoterapie. Jakékoli pokusy o „samoléčbu“ bez dohledu lékaře a kombinace s dalšími látkami mohou být životu nebezpečné.

Na taneční scéně se stále vyskytují tablety extáze s vysokým obsahem MDMA. Objevuje se také takzvaná „tekutá extáze“ (GBL), která nemá s MDMA chemicky nic společného. Patří do kategorie „date-rape drugs“, v některých případech je predátorsky přidána do pití bez vědomí oběti. Je to substance se sedativním a euforizujícím účinkem, která ve vyšších dávkách působí jako anestetikum. GBL navrhujeme zařadit na seznam návykových látek a přidat ji tak mezi zakázané látky.

Významnou roli hraje distribuce omamných a psychotropních látek na otevřeném i skrytém internetu, prodávají se často na sociálních sítích, například ve skupinách sítě Telegram, s doručením kurýrními a zásilkovými službami nebo poštou a platbou prostřednictvím kryptoměn.

OPL jsou pašovány ve velkém množství v zásilkách prostřednictvím přepravních společností na území České republiky i do nebo ze zahraničí, což je náročné pro mezinárodní policejní a justiční spolupráci, například se zeměmi jako je Nizozemí, Španělsko či Velká Británie.

Výroční zpráva NPC 2023

26. června 2024
kpt. Lucie Šmoldasová
tisková mluvčí NPC SKPV PČR

vytisknout  e-mailem