Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Výrobci a dealeři drog ve vazbě

Úspěchem skončila blesková akce zaměřená na výrobce a distributory drog na Přerovsku  

Tvrdý úder zasadili kriminalisté výrobcům a distributorům drog na Přerovsku
 
Při rozsáhlém a dlouhodobě rozpracovaném opatření zaměřeném na uživatele, výrobce a distributory drog uvízlo během pouhých čtyř dnů v síti přerovských kriminalistů celkem 10 osob. Tři z nich jsou v současné době stíhány vazebně a jeden muž byl v celostátním pátrání. Podařilo se také zajistit dvě kompletní varny a doposud neupřesněné množství pervitinu, který byl odeslán na kriminalistickou expertízu. 
 
Zadržení prvních tří osob, jedné ženy (1977 z Hranic) a dvou mladíků (1991 z Lipníka n/B.) proběhlo v polovině září dne 14.9.2009 odpoledne v Hranicích na místní čerpací stanici. Žena, mimochodem matka dvou dětí, se sem vypravila i s perivitinem, který byl u ní později zajištěn, k předávce drogy uživatelům. Tomu zabránili včasným zákrokem policisté, kteří povedenou trojici umístili do policejních cel. Oba mladé muže po provedení procesních úkonů později propustili ze zadržení a v cele zůstala pouze distributorka. Ta si o den později vyslechla obvinění z trestného činu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Žena minimálně od března letošního roku doposud v katastru okresů Brno a Přerov prodávala za částky od stovek korun do 2000 Kč pervitin, v některých případech jej předala zdarma nebo výměnou za věci např. mikrověž nebo mobilní telefon. Mezi jejími odběrateli byl i mladistvý chlapec. V minulosti se dopouštěla i majetkové trestné činnosti. Obviněná skončila za své jednání ve vazbě. 
 
O den později, tedy 15.9.2009, v ranních hodinách byl v Hranicích zadržen její komplic - muž (1979) s trvalým bydlištěm v Praze, který se však zdržuje na Přerovsku. Je nejen distributorem a uživatalem, ale také výrobcem pervitinu, kdy část vyrobené látky pak obviněné předával k prodeji. Minimálně od ledna roku 2009 vyráběl na Přerovsku pervitin. Poté jej na stejných místech jako obviněná i on distribuoval uživatelům, včetně stejného mladistvého. Asi desítce osob tak omamnou látku prodával za částky asi 500 Kč a část předal zdarma. Kriminalistům poté dobrovolně vydal kompletní varnu a vyrobený pervitin, který nestihl zpeněžit. Jak bylo zjištěno, byl již za drogovou trestnou činnost v minulosti trestán a bylo po něm vyhlášeno celostátní pátrání pro majetkovou trestnou činnost páchanou na území celé České republiky. Byl obviněn ze stejného trestného činu a jako druhý dodán do vazební věznice. 
 
Dne 17.9.2009 kolem 18.té hodiny byl v Přerově přímo při výrobě drogy zadržen další výrobce, uživatel a distributor - muž (1980) z Přerova a spolu s ním dalších pět osob ( jedna žena 1988 a čtyři muži 1976,1982,1983 a 1987) všichni z Přerovska. Tato skupinka neměla vazby na předchozí dva případy. Pětice zadržených byla posléze propuštěna a 29letý výrobce putoval nejdříve do policejní cely a později po sdělení obvinění jako třetí do vazební věznice. Od dubna loňského roku do současnosti v Přerově na různých místech vyráběl metamfetamin, který pak nejméně ve dvou stech případech uživatelům prodal, předal zdarma nebo směnil např. jako úhradu za půjčku nebo za dodání léků k výrobě. Při domovní prohlídce byla zajištěna další varna a dosud přesně nezjištěné množství psychotropní látky. Rovněž tento obviněný neměl zábrany a prodával drogy i mladistvé dívce. 
 
Výroba a prodej drog sloužil všem obviněným jako zdroj obživy, neboť nikdo z nich nepracuje. Za uvedené jednání jim hrozí odnětí svobody až na deset let. Jedná se svým rozsahem, počtem zadržených a obviněných potažmo vazebně stíhaných o mimořádnou akci za posledních několik let. Klec spadla rovněž v rekordním čase pouhých čtyř dnů.               
 

vytisknout  e-mailem