Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Výroba drog zapříčila nejeden požár bytu

Ostrava: Kriminalisté z TOXI týmu zajistili loni 20 varen, 34 pěstíren a obvinili 129 osob 

Kriminalisté 11. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství policie Ostrava obvinili v těchto dnech 30letého muže z Vyškovska z přečinu výroby a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu. Obviněný měl v ostravském objektu i ve vozidle přechovávat laboratorní předměty a chemikálie určené k výrobě pervitinu. Kriminalisté varnu i další věci zajistili, na případu i nadále pracují.

Není žádná novinka, že v krajském městě Moravskoslezského kraje působí specializovaný tým TOXI.  Zkušení ostravští kriminalisté 11. odděleníse zabývají trestnou činností primárně distributorů a výrobců drog, samozřejmě stejně tak skutky s ní související. Spolupracují s kolegy napříč republikou, ale i zahraničím. Jejich činnost se neobejde bez součinnosti se specialisty z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství, neboť u případů si vyžadují různá odborná vyjádření a expertizy. Jejich práce spočívá ve vyhledávání trestné činnosti, její dokumentaci, včetně domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, v zajišťování věcí důležitých pro trestní řízení, kontaktu s osobami, které v mnohých případech jsou či byli uživateli drog a komplexním vedení trestního řízení.  

Při pohledu na statistiky zjistíme, že ostravští kriminalisté v roce 2017 zajistili 20 varen, 9 pěstíren a zahájili trestní stíhání 100 osob. V roce 2018 se jednalo o 21 varen, 10 pěstíren a126 trestně stíhaných osob a v roce 2019 o 20 varen, 34 pěstíren a 129 trestně stíhaných osob.

Závažnost této trestné činnosti je zřejmá, přičemž stejně jako v roce 2018, tak i v loňském roce došlo při výrobě drog přinejmenším ke třem zahořením bytů a ohrožení obyvatel domu (Veškerá podezření na výrobu drog - atypický zápach, nestandardní jednání osob apod. – je potřeba oznámit policistům na bezplatnou tísňovou linku Policie ČR. V rámci policie pracují odborníci na uvedenou oblast, kteří stejně jako doposud každé oznámení prověří):

  • Koncem listopadu minulého roku došlo k požáru bytu v Ostravě – Dubině. Z domu byly evakuovány desítky osob, na místě zasahovali hasiči, policisté i zdravotníci. Při šetření příčin požáru vyšlo najevo, že byl způsoben manipulací s chemickou látkou při výrobě drog. Kriminalisté uživatele bytu, který byl při požáru zraněn, obvinili z přečinů obecného ohrožení a nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Policistům nebyl muž neznámý. Pokračoval v trestné činnosti, neboť v září byl obviněn z obdobného několikaměsíčního jednání, konkrétně výroby pervitinu. Skutků se dopouštěl, přestože byl za předmětnou trestnou činnost již pravomocně odsouzen. Soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby.
  • V červnu vyjeli policisté do domu v Ostravě – Dubině. Z jednoho z bytů vycházel kouř. Kriminalisté po řádném zadokumentování a vyhodnocení informací obvinili 29letého muže z přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Obviněný se měl pokusit vyrobit z farmaceutických přípravků pervitin. Došlo ale k požáru, při kterém byl zraněn tento a další muž.

Případy z roku 2019

  • V loňském roce vyšetřovali kriminalisté na úseku „toxi“ nespočet věcí. Z rozsáhlých lze připomenout obvinění několika osob, které se podílely po delší dobu na výrobě a distribuci marihuany, ale i dalších omamných a psychotropních látek. Kriminalisté odhalili desítky pěstíren, zajistili stovky rostlin. Skupina působila nejen v Moravskoslezském kraji, ale také v kraji Olomouckém a Zlínském. 
  • 36letý muž měl nejméně od února do září v místě bydliště vyrábět díky podomácky sestrojenému laboratornímu zařízení a potřebných chemikálií a farmaceutických přípravků pervitin. Několik desítek gramů látky v hodnotě téměř 40 000 korun měl prodat o tři roky mladší ženě. Ta ji měla prodávat či poskytovat za protislužby dalším osobám. Muž se skutku dopustil, přestože byl odsouzen pro tento úmyslný skutek k podmíněnu trestu se zkušební dobou (do října příštího roku) a žena, přestože byla koncem roku 2018 odsouzena za tento skutek k obecně prospěšným pracím.
  • Obviněný figuruje i v dalším případu - měl kupovat pervitin od 53letého muže z Ostravy. Ten měl od října roku 2018 po dobu zhruba roku v ostravském bytu několikrát měsíčně vyrábět pervitin. Používal laboratorní techniku a chemikálie, opatřoval si rovněž medikamenty obsahující účinné látky určené k výrobě drogy. Měl vyrobit kolem 250 gramů pervitinu, který zčásti užil pro svou potřebu a zčásti poskytl dalším osobám.
  • Desítky gramů pervitinu měl v průběhu několika měsíců minulého roku vyrobit a distribuovat 40letý muž. Do bytu si pořídil provizorní zařízení určené k výrobě drogy a opatřoval farmaceutické přípravky, o kterých věděl, že z nich lze pervitin vyrobit. Zboží prodával. Ve chvíli, když se pokoušel vyrobit další dávku, zaklepali na dveře policisté a muže odvedli. Muž nebyl policistům neznámý, skutku se dopustil i přes předchozí odsouzení za tuto trestnou činnost.

Všechny osoby si vyslechly obvinění ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Hrozí jim až desetiletý trest odnětí svobody.

por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení tisku, 4. ledna 2020

vytisknout  e-mailem