Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
podhomepage

Policie České republiky – Služba cizinecké policie

 

Výměna informací v rámci projektu „Praxe Policie ČR v oblasti daktyloskopování cizinců“ s republikou Kosovo.

V říjnu letošního roku realizovalo Ředitelství služby cizinecké policie projekt programu „Bezpečnostní rozvojové spolupráce“. 

 

V pátek 25. října 2019 se vrátila z Kosova delegace českých policistů pod vedením plk. Ing. Mileny Křivánkové Beranové a ukončila tak čtyřletý projekt s názvem „Praxe Policie ČR v oblasti daktyloskopování cizinců“ realizovaný v rámci programu Bezpečnostní rozvojové spolupráce.

Projekt byl reakcí na migrační události, které Českou republiku postihly v roce 2015 a jeho smyslem bylo vzájemné předávání zkušeností a tzv. dobré praxe v oblasti identifikačních úkonů se zeměmi Západního Balkánu, Moldávie a Ukrajiny. V průběhu let 2016 – 2019 byla navázána policejní spolupráce se Severní Makedonií, Srbskem, Albánií, Černou Horou, Bosnou a Hercegovinou, Ukrajinou, Moldávií a nyní i Kosovem.

Spolupráce s každou z uvedených zemí probíhala ve dvou částech. V rámci první části byla v České republice přijata delegace čtyř expertů, se kterými čeští policisté prošli klíčové oblasti, ve kterých provádí identifikační úkony. Následovala služební cesta do příslušné země, ve které v rámci reciproční výměny zkušeností byla ta nejlepší praxe předvedena delegaci českých expertů. 

Identifikační úkony, tj. daktyloskopování osoby, vytváření její portrétní fotografie, případně využití dalších metod jednoznačné identifikace osob (např. skenování oční duhovky) je v současném světě probíhající migrační krize nezastupitelné. Nezbytné je rovněž to, aby jednotlivé země zasažené tímto fenoménem spolu dokázaly spolupracovat a potřebné informace a údaje si aktuálně a v požadovaném tvaru předávat.  Projekt realizovalo  Ředitelství služby  cizinecké  policie, které  si ke  spolupráci přizvalo  Kriminalistický  ústav v čele s odbornicí  na daktyloskopii plk. Mgr. Janou Lehkoživovou.

Při pobytu v Kosovu uvítala delegace českých i kosovských policistů  pomoc styčného důstojníka Policie  ČR   pro  Albánii a   Kosovo  kpt. Adriatika Shino, který spolupráci obou stran pomáhal nejen navazovat, ale i realizovat.

Pobyt české delegace v Kosovu neunikl místním médiím, která policejní spolupráci obou stran rovněž komentovala:

https://indeksonline.net/kosove-ceki-gjithandej-na-viziton-edhe-nje-delegacion-cek-i-policise/.

Partnerské strany se závěrem shodly, že uvedená spolupráce je velkým přínosem nejen v oblasti nelegální migrace, ale také v dalších oblastech policejní praxe a bude i do budoucna snaha v jejím pokračování. 

kpt. Bc. Renata Grecmanová, tisková mluvčí ŘSCP

27. října 2019

vytisknout  e-mailem