Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vylákání 234 milionů Kč – obvinění 4 osob

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) zahájili dne 5. dubna 2022 rozsáhlou operaci, která se týká skupiny společností RAMFIN. 

Podle našich závěrů měly podezřelé osoby z Brněnska vytvořit rozsáhlou síť právnických osob, které zejména prostřednictvím celostátní slevové společnosti oslovovaly seniory pod záminkou pomoci a poradenství, od kterých si následně měly vypůjčit částku převyšující 234 milionů Kč.
   
Tyto osoby prostřednictvím obchodních zástupců a prodejců měly v rámci osobních schůzek pod nepravdivou legendou nabízet starším občanům z celé České republiky (narozeným od roku 1929) zhodnocení jejich úspor v podobě investic, přičemž měly využívat jejich neznalosti, důvěřivosti a snadné manipulovatelnosti. V rozporu s nabídkou zhodnocení investic však měly nechat účelově podepsat občany smlouvy o zápůjčce, které pouze sloužily k zastření jejich úmyslu neoprávněně získat majetkový prospěch.

Takto vylákané finanční prostředky měly být použity na provoz společností, provize obchodním zástupcům a prodejcům, pro osobní spotřebu a jako zápůjčky personálně a majetkově propojeným subjektům. Žádná investiční činnost však podle našich závěrů nebyla vykonávána.

Policisté NCOZ  během operace s krycím názvem NITMAR  zadrželi 8 osob, kdy 4 z nich následně obvinili z trestného činu podvodu. Zároveň byly provedeny domovní prohlídky u obviněných a podezřelých a také prohlídky všech kanceláří užívaných skupinou po celé České republice. Jedna osoba byla vzata soudem do vazby. U ostatních tří osob byly důvody vazby rovněž shledány, nicméně došlo k jejímu nahrazení jinými instituty.

Podle závěrů kriminalistů vykazoval obchodní model společností RAMFIN znaky Ponziho schématu (tzv. letadla).

Někteří z obviněných již byli dříve odsouzeni za obdobnou trestnou činnost. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. V případě pravomocného rozsudku hrozí osobám trest odnětí svobody až na 10 let.

Na případu se intenzivně podíleli pracovníci Finančního analytického úřadu (FAÚ). Při úkonech trestního řízení rovněž spolupracovalo Centrum zajištěných aktiv Ministerstva vnitra (CENZA).

Jednání osob je v tomto případě zvláště zavrženíhodné s ohledem na věc, že jejich cílem měly být osoby vyššího věku.     

Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi svých finančních prostředků.

Zároveň bychom chtěli uvést, že disponujeme seznamem poškozených, čili není třeba, aby se osoby hlásily na policii.


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
8. dubna 2022

vytisknout  e-mailem