Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Vykrádal rekreační objekty

PŘÍBRAMSKO - Kriminalisté obvinili dne 6. listopadu 42letého muže z přečinu krádeže a porušování domovní svobody. 

Za vinu jsou mu kladeny čtyři vykradené chaty v obci Solenice, a to z období od konce června do začátku září. Odcizil zde televizor, rádia, dalekohledy, svítilny, hodiny, trvanlivé potraviny, nářadí, čisticí prostředky, ale i odpadkový koš či rajčata z fóliovníku. Vzniklá škoda činila celkem 14 tisíc korun. Dotyčný byl již v minulosti za obdobnou trestnou činnost souzen a trestán. K činům se doznal a uvedl, že se nacházel ve finanční tísni. Nyní mu hrozí za výše uvedené trestné činy šest měsíců až tři roky pobytu ve věznici.

Vykrádání chat a chalup
Nastává doba chladnějšího počasí a s tím souvisí menší návštěvnost rekreačních chat a chalup. Majitelé do nich jezdí v zimním období zřídka, této skutečnosti pak využívají zloději. Vybírají si především odlehlé a špatně zabezpečené objekty. Jejich pozornost upoutají i chaty, ke kterým se dá dobře zajet autem, aby se s lupem tolik nenadřeli.

Pachatelé většinou vypáčí dveře či okna, nebo je rozbíjejí. Jsou schopni také najít uschované klíče nebo si všimnout nedovřených oken. Kradou a odnáší vše, na co přijdou, většinou různé nářadí, jídlo, pití, jízdní kola, elektroniku apod.

V silách policie určitě není chránit každé obydlí, i když provádíme namátkové kontroly v rekreačních oblastech. Je vhodné ale připomenout, že každý sám může přispět k tomu, aby svůj majetek lépe zabezpečil, např. používáním bezpečnostních zámků, zodolněných dveří, mříží, uzamykatelných okenic a bezpečnostních skel. Jde o prostředky, které ztěžují vniknutí do objektu. Pro vyšší standard ochrany je možno využít elektronické zabezpečení, např. lokální signalizace, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací neboli telefonní hlásič.

Pro případ vloupání je dobré pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektrických přístrojů. Cennější věci rozhodně nechce nechávat přes zimu v těchto obydlích. Důležité je všímat si i pohybu podezřelých osob a vozidel, takovou věc případně nahlásit na bezplatnou linku 158.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
tisková mluvčí
P ČR Příbram
8. listopad 2017

vytisknout  e-mailem