Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Výhružka o umístění bomby se naštěstí nepotvrdila

Havířov - během několika hodin kriminalisté vypátrali původce výhružných e-mailů 

V pondělí 20. května 2024 před devátou hodinou ráno přijali policisté na linku 158 oznámení o e-mailu, který přišel na adresu základní školy. Jeho obsahem byla výhružka o uložení bomby, která během dopoledne vybuchne. Zhruba ve stejnou dobu, ještě před příjezdem policie, začala evakuace zhruba šesti stovek osob.
Během několika minut dorazili na místo policisté obou havířovských obvodních oddělení, krajské speciální pořádkové jednotky, pyrotechnici a policejní kynolog se služebním psem, specialistou na vyhledávání výbušnin. Policisté okamžitě začali prohledávat budovu základní školy, jiní pomáhali s evakuací a také zajišťovali bezpečný perimetr v blízkém okolí. Před polednem mohla být pyrotechnická prohlídka s negativním výsledkem ukončena. Tím činnost policistů na místě neskončila. Ve spolupráci se strážníky střežili okolí školy do druhého dne.

Současně s přijatým opatřením zahájili havířovští policisté a kriminalisté prověřování s cílem odhalit „autora“ výhružky. Během dne škola obdržela další e-mail, který dobu výbuchu „posunul“ na úterý. Rychlá, důkladná a profesionální činnost všech zainteresovaných velice rychle přinesla výsledky. Již během odpoledne vypátrali původce zpráv. Vzhledem k jeho věku nemůžeme podat další informace.

Jelikož policisté nepodcenili žádnou výhružku, vzhledem k poslednímu e-mailu zopakovali  pyrotechnickou prohlídku také následující den, rovněž s negativním výsledkem.

Policisté ve své činnosti nemohou podcenit žádnou hrozbu. V zájmu zabezpečení veřejného pořádku, zvlášť pokud jsou ohroženy děti, nasadí veškeré prostředky, ať již přímo v terénu nebo při pátrání po možném pachateli. Nemusíme připomínat, že v tu dobu se policisté i kriminalisté mohli věnovat jiným a také naléhavým případům. Dlužno ještě podotknout, že finanční zabezpečení takového opatření je náročné a mohlo by být vymáháno.

por. Mgr. Daniela Vlčková
oddělení tisku
23. 5. 2024

vytisknout  e-mailem