Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Vyhrožoval střelbou do lidí

ZLÍNSKO: Kriminalisté ho obvinili ze čtyř trestných činů. 

Krajští kriminalisté vyšetřují případ jedenadvacetiletého muže, který v příspěvcích na sociálních sítích vyhrožoval, že spáchá sebevraždu, ale ještě předtím zabije hodně lidí. Výhružky zabitím, které podával velmi vulgárně, zdůrazňoval uveřejněním fotografií se střelnými zbraněmi a náboji. Kriminalisté ho obvinili ze čtyř trestných činů, za které mu hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

Jedenadvacetiletý mladík ze Zlínska vystupoval na veřejných sociálních sítích pod několika profily a pod různými přezdívkami. Ve svých příspěvcích vyjadřoval obdiv k mučení, hromadnému zabíjení a masovým vrahům. Hlásal, že co nejdříve zabije a postřílí hodně lidí a zničí hodnoty okolí. Pak se sebepoškodí a nakonec se odstřelí na náměstí ve Zlíně. Psal, že vražda je jediná věc, která ho na světě přitahuje a prohlašuje, že ze sebe udělá dokonalý stroj a bude už jenom čekat na podnět k útoku a začne ničit. Uváděl, že chce být jako Breivik, kterého prohlašuje za svůj vzor a veřejně schvaluje jeho zločin, při kterém v roce 2011 usmrtil desítky lidí. Ve svých příspěvcích podporoval islámský extremismus, zveřejňoval nacistické symboly, sympatizoval s Adolfem Hitlerem a v den výročí jeho narození zveřejnil fotografie vojáků zobrazující popravy u hromadných hrobů. Své výhružky zabitím směřoval i k různým etnickým skupinám a národnostem.

Zveřejněné mladíkovy příspěvky překypovaly nenávistí, agresivitou a výhružkami násilím a byly zaměřeny proti řadě skupin obyvatel. Zároveň v příspěvcích k takové nenávisti burcoval a vyzýval lidi, aby se k němu přidali a spojili se a také zabíjeli a potom spáchali sebevraždu. Na sociálních sítích uváděl, že je zklamán a znechucen životem a bez kamarádů.

Krajští kriminalisté se případem začali zabývat už v loňském roce na základě upozornění od občanů, ve kterých příspěvky vyvolávaly důvodnou obavu. Koncem loňského roku vyšetřovatel mladíka obvinil z trestných činů: násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině nebo k omezování jejich práv a svobod, schvalování trestného činu a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv svobod člověka. Vyšetřování případu pokračuje.  

Neomezená virtuální svoboda a anonymita má i na sociálních sítích právní rámec a hranice. Svým příspěvkem či jen komentářem může uživatel naplnit skutkovou podstatu hned několika paragrafů trestního zákoníku.

Myslete na to, než na sociální sítě něco napíšete!

§ 181 - poškození cizích práv

§ 184 - pomluva

§ 345 - křivé obvinění

§ 355 – hanobení národa rasy etnické nebo jiné skupiny osob

§ 356 podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

§ 357 – šíření poplašné zprávy

§ 364 – podněcování k trestnému činu

§ 365 – schvalování trestného činu

§ 404 – projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

13. února 2019, mjr. Mgr. Lenka Javorková

vytisknout  e-mailem