Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Vydávali se za někoho jiného

KRAJ: Do ČR se vrátili s novým jménem i doklady. 

V poslední době se cizinečtí policisté stále častěji setkávají s případy, kdy se jimi kontrolovaná osoba vydává za někoho jiného. Za posledních několik týdnů řešili tento problém hned několikrát, díky velmi dobré osobní znalosti se jim podařilo cizince vystupující pod změněnou identitou odhalit. V jednom z případů kontrolovali v Brně muže z Moldavska, který se jim prokázal cestovním pasem s řádně povoleným pobyt na území České republiky. Policisté však na základě vlastního šetření a získaných poznatků zjistili, že kontrolovaný muž se v minulosti vydával za někoho jiného a pod jiným jménem vystupoval i před orgány činnými v trestním řízení. Už v roce 2004 si cizinec vymyslel smyšlené jméno a to při řízení o správním vyhoštění v Aši, které s ním cizinečtí policisté zahájili kvůli nedovolenému překročení státní hranice. Muž tehdy tvrdil, že nemá žádné doklady a vyplnil čestné prohlášení o své totožnosti - tam však uvedl jméno, které si vymyslel. Pod touto identitou byl také vyhoštěn na dobu tří let. Ve stejném roce jako policisté v Aši rozhodli o správním vyhoštění tohoto muže také jejich kolegové v Ústí nad Labem, a to rovnou na deset let. Muž byl také zařazený do systému nežádoucích osob až do roku 2014. Navíc byl pravomocně odsouzen pro trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a byl mu soudem uložený trest vyhoštění z Česka. Muž dobře věděl, že má na území naší republiky zakázaný pobyt, přesto nevycestoval. Pod falešnou identitou byl odsouzen a vyhoštěn, pod svým pravým jménem na území České republiky pobýval legálně.

Další případ změněné identity policisté díky velmi dobré osobní znalosti odhalili u ženy z Ukrajiny, která se také prokazovala platnými doklady i povolením k pobytu. Porovnání otisků prstů s databází daktyloskopovaných osob však prokázalo, že se jedná o ženu, které byl dokonce soudem uložený trest vyhoštění z ČR a která byla zařazená v evidenci nežádoucích osob až do roku 2017. Poté, co žena odešla od soudu s tímto trestem, odjela na rodnou Ukrajinu, kde si změnila jméno i veškeré osobní dokumenty. S novými doklady pak přijela zpět do ČR.

Stejný způsob změny identity zvolila další vyhoštěná žena z Ukrajiny. V domovské zemi si legálně obstarala nové doklady na nové jméno a vrátila se zpět na území naší republiky. Poslední případ s téměř totožným scénářem řešili cizinečtí policisté koncem dubna v Blansku. Kontrolovaný muž z Ukrajiny byl z ČR vyhoštěn, a proto si v rodné zemi pořídil novou identitu, vybavil se doklady na nové jméno a vrátil se zpět na naše území.

Všechny uvedené hříšníky cizinečtí policisté v Brně obvinili z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který jim hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

 

mjr. Petra Vedrová, 4.5.2013

 

 

vytisknout  e-mailem