Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Výcvik reálné sebeobrany

KRAJ - Seminář vedl anglický zakladatel tohoto bojového systému. 

Včerejšího dne proběhl celodenní seminář pro vybrané policisty Krajské pořádkové jednotky Pardubického kraje, a to anglického bojového systému Urbancombatives. Seminář vedl přímo zakladatel tohoto stylu Lee Morrison. Společně s ním přijelo do Pardubic pod vedením Martina Mikoláška z klubu RBSD  Olomouc (Reality Based Self Defense – Reálná sebeobrana) několik českých instruktorů tohoto stylu.  Lee Morrison má opravdu velmi bohaté a zejména praktické zkušenosti získané z různých reálných konfrontací na ulici. V současné době patří mezi světovou špičku na poli reálné sebeobrany, kdy pořádá semináře po celém světě, a to i pro různé bezpečnostní složky.

Včerejší seminář zahájil Lee Morrison asi hodinovou přednáškou, ve které se zaměřil na chování „kriminálníků“ na ulici, zejména podle čeho si vybírají svoji oběť útoku, jakým způsobem útočí na policisty nebo co předchází bezprostředně útoků těchto osob. Tyto informace jsou velmi důležité, a to nejen pro následný trénink, ale zejména pro „běžnou“ policejní práci na ulici. Policisté pořádkové jednotky musejí být připraveni na různé druhy zákroků – od výjezdů na lince 158, přes rizikové fotbalové utkání až po zadržení nebezpečných pachatelů.

V praktické části semináře začali policisté nejprve procvičovat techniky svedení osoby na zem do poutací polohy. Kolegové pracovali jak samostatně, tak ve dvojici. Základem byla jednoduchost těchto technik, ale zároveň maximální nasazení a efektivita. Nedílnou součástí výcviku byly drily, zaměřené zejména na kontrolovanou agresi. Byly procvičeny i základní údery a kopy, a jejich aplikace v reálném prostředí ulice. Samostatnou kapitolu tvořila obrana vlastní služební krátké zbraně. Policisté si dále vyzkoušeli různé drily, které simulovaly podmínky skutečného zákroku na ulici. Na úplný závěr následovala ještě krátká teoretická přednáška na chování člověka pod stresem. Ke cvičení používali kolegové různé ochranné pomůcky (rukavice, boxerské přilby, lapy). Z tohoto důvodu bylo možné veškeré techniky vést s maximální intenzitou, blížící se reálné konfrontaci na ulici. Výcvik byl náročný nejen po fyzické, ale zejména také po psychické stránce.

Závěrem patří velké poděkování Lee Morrisonovi a Martinu Mikoláškovi za uspořádaný seminář a zároveň také veliteli Krajské pořádkové jednotky Pardubice mjr. Mgr. Zdeňkovi Klubrtovi, za umožnění tohoto výcviku, který byl pro cvičící policisty přínosem pro jejich službu a nasazení.

8. listopadu

nprap. Mgr. Petr Bačkovský, instruktor Krajská pořádková jednotka Pardubice

por. Mgr. Jiří Tesař, tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem