Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vybavení střelnými zbraněmi, použití zbraně

Žadatel žádal informace, týkající se vybavení policistů střelnými zbraněmi a použití zbraní policisty.  

Jakými střelnými zbraněmi jsou vybaveni policisté?
 
Proces vyzbrojení útvarů Policie ČR probíhá dle schválené systemizace služebních zbraní a munice. Služební zbraně jsou rozděleny na zbraně osobního vyzbrojení (přidělené jednotlivci) a skupinového vyzbrojení (určené pro vyzbrojení policistů v organizačních součástech útvarů).
 
Pro vyzbrojení policistů základních útvarů jsou systemizovány pistole ráže 9x19 (každý policista) a samopaly (jeden samopal na 10 policistů příslušné organizační součásti). Zavedeny jsou pistole CZ mod. 75 D Compact, ráže 9x19, které byly pořízeny na základě usnesení Vlády ČR č. 338/2000 a samopaly Heckler & Koch MP5 A5, ráže 9x19, které byly vybrány na základě výsledků zkoušek. U některých útvarů se mohou doposud nacházet i jiné typy zbraní a to samopaly Steyr AUG – Carbine, ráže 9x19 či samopaly vz. 61, ráže 7,65mm, které však budou dle finančních možností resortu nahrazeny samopaly
Heckler & Koch.
 
Policisté speciálních jednotek a exponovaných útvarů jsou vyzbrojeni širokou škálou palných zbraní, která je optimalizovaná a to dle charakteru úkolů plněných útvarem.
 
Použití zbraně ve smyslu §56 zákona o Policii ČR a oprávněnost použití:
 
Rok 2009    59x
Rok 2010    28x
Žádný případ nebyl vyhodnocen jako neoprávněný.


23. 2. 2011

vytisknout  e-mailem