Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Vloupání do vozidla

ŽĎÁRSKO: Pamatujte, že auto není trezor 

Policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě se zabývají případem, ke kterému došlo v pátek 30. srpna mezi jednou a druhou hodinou odpoledne na ulici Bělisko. Neznámý pachatel se zde na odstavné ploše u přírodního koupaliště vloupal do osobního automobilu Volkswagen Golf, a to tak, že u něj rozbil skleněnou výplň levých zadních dveří, a poté ze zadního sedadla odcizil látkový batoh s peněženkou, finanční hotovostí, platební kartou a osobními věcmi, čímž majitelce vozidla a batohu způsobil škodu, která přesahovala částku čtyř tisíc korun. Přivolaní policisté místo trestného činu zadokumentovali, zajistili stopy a případ zaevidovali jako přečiny krádež vloupáním a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což pachateli v případě jeho vypátrání hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Zloději se obecně do motorových vozidel dostávají především za užití násilí. Škoda způsobená poškozením automobilu pak může být i mnohonásobně vyšší, než škoda na věcech, které pachatel z vozidla odcizil. Z tohoto důvodu je velmi důležité nedávat pachateli záminku k tomu, aby se do automobilu vloupal. Nenecháváme proto na viditelných místech žádné cenné věci ani prázdné tašky nebo kabelky, které ho mohou vyprovokovat k tomu, že se trestného činu dopustí. I zde totiž platí pravidlo, že příležitost dělá zloděje. 

Neméně důležité je dodržovat několik pravidel, které výrazně minimalizují riziko spáchání tohoto protiprávního jednání. Stačí mít pouze na paměti, že auto není trezor a dodržovat pár základních zásad:

  • Nenechávejte na sedadlech kabelky, kufříky, notebooky ani doklady nebo peněženky
  • Zavazadlový prostor není vhodný pro úschovu cenných věcí
  • Nenechávejte v kabině auta mobilní telefony, navigace ani jiné osobní věci
  • Při opuštění vozidla pečlivě zkontrolujte, jestli jsou všechna okna zavřená a vozidlo uzamčené
  • Při odpočinku v kabině vozidla si dobře zajistěte dveře
  • Při opravě defektu pneumatiky vozidlo vždy uzamkněte a nenechávejte ho bez dozoru
  • V případě, že si v souvislosti s tímto protiprávním jednáním všimnete čehokoliv podezřelého, neváhejte se obrátit na linku tísňového volání 158

nprap. David Linhart, vrchní inspektor

2. září 2019

vytisknout  e-mailem