Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Vloupání do rekreační chalupy

HAVLÍČKOBRODSKO: Majiteli nemovitosti vznikla škoda přes 25 tisíc korun 

Policisté z obvodního oddělení Světlá nad Sázavou prověřují případ vloupání do rekreační chalupy, ke kterému došlo v období od začátku ledna do současné doby v obci Sázavka. Dosud neznámý pachatel zde překonal oplocení pozemku a u chalupy neznámým předmětem vypáčil okna, kudy se následně dostal dovnitř. Nemovitost prohledal a odcizil zde šperky a jiné cennosti. Majiteli rekreačního objektu tak způsobil škodu odcizením věcí a poškozením při vloupání převyšující 25 tisíc korun. Přivolaní policisté místo trestního činu ohledali, zajistili stopy a případ zadokumentovali jako trestné činy krádež vloupáním a porušování domovní svobody, za což pachateli v případě jeho dopadení hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Policisté majitelům chat, chalup a rekreačních objektů doporučují, aby si v těchto nemovitostech v době své nepřítomnosti nezanechávali žádné cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit elektronickým zabezpečením nebo mechanickými zábrannými prostředky jako jsou například bezpečnostní zámky, mříže, uzamykatelné okenice apod. Není dobré nechávat si u rekreačního objektu viditelně žebřík. Ten totiž pachatel může použít jako pomůcku k vniknutí do objektu. Uklizené by měly být rovněž všechny věci, které by pachatel mohl při násilném vniknutí do objektu použít. Jedná se především o sekyry a předměty, které je možné využít k páčení.

Je vhodné rekreační objekt i v zimních měsících nepravidelně navštěvovat. Uklizený sníh budí zdání pobytu majitele v objektu. Dále je vhodné všímat si pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech.

Pokud dojde k vloupání do rekreačního objektu je pro kriminalisty velmi důležité, aby majitelé nevstupovali dovnitř a tuto věc neprodleně oznámili policii, která již provede prvotní úkony k zajištění důkazů.

nprap. David Linhart, vrchní inspektor

22. ledna 2019

vytisknout  e-mailem