Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Vloupání do přízemních bytů objasněno

MŘ Ostrava - Využívat měl především otevřených ventilací u oken přízemních bytů či rodinných domů. 

Policisté napříč Ostravou přijali od začátku května několik oznámení, které měly mnoho společných indicií. Neznámý pachatel se soustředil především na přízemní byty v panelových, ale i rodinných domech, které měly otevřené okno na ventilaci. Trestnou činnost soustředil převážně na pracovní dobu.

Kriminalisté z Ostravy-Poruby do těchto případů začali intenzivně pracovat. Zajišťovali důkazní materiály a pátrali po možném pachateli a odcizených věcech. Všechny případy spojoval modus operandi, proto se také soustředili na osoby, které se v minulosti dopouštěly obdobné trestné činnosti. Ukázalo se, že v průběhu dubna letošního roku byl z výkonu trestu propuštěn 29letý muž, který měl již dříve s touto trestní činností zkušenost. A proto kriminalisté pracovali i s verzí, že právě on by se ke svému „starému řemeslu“ mohl vrátit. Díky vyhodnoceným materiálům se jejich domněnka potvrdila. Netrvalo dlouho a podezřelého ke skutkům vyslechli.

Dnes už obviněný muž se nakonec k vloupání do bytů doznal. Uvedl, že potřeboval peníze na obživu. Ukázalo se, že během jednoho dne se pokusil vniknout do tří bytů. V prvních dvou případech v Ostravě-Hrabůvce byl vyrušen majiteli, a tak utekl s prázdnou. Touhy po zisku se však nevzdal a jak sám uvedl, cestoval autobusem do Ostravy-Poruby. Tam si měl vytipovat další přízemní byt, u kterého bylo otevřené okno na ventilaci. To ještě netušil, že mu v tomto případě pomůže sám poškozený. Obviněný měl vyskočit na venkovní parapet a přes otevřenou ventilaci okno otevřít. V tu chvíli také zpozoroval na vnitřním parapetu obálku s penězi. Tu měl vzít a nakonec do vnitřních prostor bytu ani nevejít. V obálce byla částka přes 100.000 korun. Jak sám u výslechu uvedl, peníze měl použít pro svou potřebu, zaplatil s tím údajně jídlo, bydlení a zbytek měl prohrát v automatech během dvou dnů. V dalších dvou případech měl do bytů vniknout stejným způsobem. Tyto měl prohledat a vzít například notebooky, sluchátka, platební kartu, mobilní telefon, ale také peněženku s penězi. Celkovou škodu svým jednáním měl způsobit za více jak 160.000 korun. Kriminalistům se podařil zajistit z posledního případu odcizený notebook, který bude vrácen do rukou majiteli.

Komisař 4. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil trestní stíhání 29letého muže, kterého obvinil z přečinů krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Obviněný muž s kriminalisty spolupracoval a doznal se celkem k pěti vloupáním do bytů. V rejstříku trestu má šestnáct záznamů především majetkového charakteru. V případě odsouzení recidivistovi hrozí až pětileté vězení.

I když k tomu počasí vybízí, je teplé období a každý větrá, tak v případě odchodů z domu uzavírejte i okna otevřená na ventilaci. Stačí jen chvilka a nezvaný host se snadno dostane do vašich domovů.

dne 19. června 2024

por. Bc. Eva Michalíková

Odkazy do noveho okna

Foto okna_2

Foto okna_2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem