Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Víte jak se zachovat v silničním provozu?

KRAJ – Dvě dopravní nehody z dnešního rána způsobily omezení v provozu na pozemních komunikacích. 

Ve středu 10. července se na silnici číslo I/35 stala, krátce po sedmé hodině, dopravní nehoda dvou automobilů ve směru z Hodkovic na Liberec. Ke střetu automobilů došlo v úseku stoupání na Jeřmanice. Nehoda si naštěstí nevyžádala žádná zranění, ale zcela zablokovala provoz, který byl ve směru do Liberce pro veškerou dopravu na více jak dvacet minut uzavřen.

Ke druhé dopravní nehodě vyjížděli dopravní policisté přibližně ve stejný čas, avšak na zcela jiné místo. Na silnici číslo I/38 mezi obcemi Obora a Bělá pod Bezdězem. Pravděpodobně vlivem nesprávného předjíždění došlo ke střetu dvou osobních automobilů. I zde si nehoda naštěstí nevyžádala žádná zranění. Ovšem i zde byla komunikace na několik desítek minut zcela uzavřena.

Okolnosti a příčiny vzniku dopravních nehod jsou předmětem vyšetřování policistů Dopravních inspektorátů.

Víte však, jak se máte zachovat v případě, kdy projíždíte úsekem, v němž došlo k dopravní nehodě nebo kde se tvoří kolony?
Od října roku 2018 mají řidiči za povinnost vytvořit v kolonách uličku, kterou mohou projíždět vozidla s právem přednostní jízdy. Mnohdy se však stává, že řidiči nejen, že nesledují dostatečným způsobem provoz na pozemní komunikaci, ale ani neví, jak takovou uličku pro včasný průjezd vozidlům zdravotníků, policistů a hasičů vytvořit.

Nejen, že dostatečnou neznalostí či nerespektováním pravidel silničního provozu ohrožují tito řidiči ostatní účastníky, ale velkou měrou mohou stát také za tím, že se složky Integrovaného záchranného systému na místa, kde jsou urgentně potřeba, nedostanou včas.

Jízda vozidel s právem přednostní jízdyulicka-pro-zivot_2.jpg

Ze zákona o silničním provozu číslo 361/2000 Sb. pro řidiče platí:

  • „Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; při tom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem. Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích“.
  • „Řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům jimi doprovázeným umožnit bezpečný a plynulý průjezd; a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. Do skupiny tvořené vozidly s právem přednostní jízdy a vozidly jimi doprovázenými se řidič ostatního vozidel nesmějí zařazovat.“

Video, jak vytvořit "uličku pro život" můžete zhlédnout s dalšími radami řidičům zde.
 

10. července 2019
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence
Liberec

Odkazy do noveho okna

ulicka-pro-zivot_1

ulicka-pro-zivot_1 

Detailní náhled

ulicka-pro-zivot_2

ulicka-pro-zivot_2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem