Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Víte, jak se v zimě chovat v silničním provozu?

KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ – Otázka pro chodce, cyklisty i motoristy 

Policejní preventisté napříč Královéhradeckým krajem v uplynulém týdnu položili tento jednoduchý dotaz několika účastníkům silničního provozu, a to chodcům různého věku, cyklistům i motoristům.

Záměrem této miniankety bylo přimět účastníky k zamyšlení, zda v zimním období, kdy je snížená viditelnost a jsou zhoršené povětrnostní podmínky, dostatečně chrání sebe i ostatní účastníky silničního provozu.

Policisté ve dnech od 16. do 18. 1. 2023 s touto otázkou oslovili 35 náhodných účastníků z Náchodska, Hradecka, Rychnovska, Jičínska i Trutnovska. Většinou lidé odpovídali, že vědí, jak se v zimě chovat na silnicích, přesto však někteří přiznávali, že občas nevěnují dostatečnou pozornost své osobní bezpečnosti, zejména viditelnosti. Sice všichni správně odpovídali, že reflexními prvky mají být chodci povinně vybaveni pouze mimo obec, zároveň však připouštěli, že chodci bez reflexních prvků a pokud jsou navíc v tmavém oblečení, jsou špatně viditelní i městském provozu. Shodně odpovídali jak chodci samotní, tak zejména oslovení řidiči osobních vozidel. Závěrem slibovali, že své osobní viditelnosti a reflexním prvkům budou věnovat větší pozornost. Správně uváděli také povinnost řádně očistit své vozidlo před jízdou, určité problémy však přiznávali s vysvětlením značky zimní výbava.

Oslovení účastníci silničního provozu dostali za své odpovědi od policistů nejen dobré rady, ale také již výše zmiňované reflexní prvky v podobě oblíbených svinovacích pásků, či nákrčníků s reflexními pruhy.

A jak se tedy chovat v silničním provozu v zimě? Rozhodně je důležité být opatrnější, počítat se zhoršenými podmínkami a vždy se zamyslet, jestli nejen vidíme my ostatní účastníky, ale zda také oni vidí nás.

Vidět a být viděn!

Viditelnost BESIP

Zimní výbava -  Značky Zimní výbava a Zimní výbava - konec označující úseky, kde jsou zimní pneumatiky
povinné celoročně (pokud není na dodatkové tabulce pod značkou uvedeno jinak).

značka zimní výbava1značka zimní výbava2

Povinnost užití zimních pneumatik - Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března pokud:

  1. Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
  2. Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Povinnosti očistění vozu před jízdou - Dle §5 zákona 361/2000 Sb. 

(2) Řidič nesmí
i) řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran,
j) řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Vjíždění na pozemní komunikaci - Dle§ 23 zákona 361/2000 Sb. 

(3) Vozidla vjíždějící na pozemní komunikaci musí být předem očištěna tak, aby neznečišťovala pozemní komunikaci.

Současně nesmí být zakryté:

  • stanovené osvětlení a odrazky,
  • registrační značka a rozpoznávací značka státu,
  • vyznačení nejvyšší povolené rychlosti.

Nejen v České republice, ale i v zahraničí můžete za nekvalitně očištěné vozidlo obdržet pokutu.

kpt. Mgr. Eva Prachařová
18. 1. 2023

vytisknout  e-mailem