Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Víte, čím si připijete?

Opatrnost při výběru alkoholu je stále nutná. 

Od výskytu prvních případů otravy metylalkoholem v České republice informujeme okolní státy o kauze metyl. Cílem je informovat a především varovat před konzumací závadného alkoholu a eliminovat tak co nejvíce nebezpečí dalších otrav a úmrtí.
 
Standardní výměna informací probíhá také s kolegy v Polsku neboť právě tento stát je v těsném sousedství s krajem Moravskoslezským, kde zemřelo na otravu nejvíce osob. V tomto kraji evidují dvaadvacet úmrtí. Vzhledem k případům otravy metylalkoholem v Polsku, které se staly v posledních dnech, je komunikace s polskými kolegy intenzivnější. Podle našich informací se tyto případy staly ve vnitrozemí a pouze jeden v příhraniční oblasti s Českou republikou.
 
V tuto chvíli nemáme jedinou informaci o tom, že by závadný alkohol, kterým se lidé v Polsku otrávili, byl distribuován z České republiky. Nedisponujeme žádným poznatkem, který by nasvědčoval, že tento závadný alkohol pochází z naší republiky.
 
Velmi důrazně upozorňujeme občany, aby při nadcházejících oslavách přivítání nového roku dbali zvýšené opatrnosti při koupi alkoholu. Důsledná kontrola správného označení a originálnosti láhve je stále aktuální. Kupujte alkohol jen z ověřených zdrojů a jen tam, kde si můžete původ alkoholu spolehlivě ověřit. Nekupujte alkohol rozlévaný a nesprávně označený.  Pár minut, které věnujete právě této kontrole, vám může zachránit život.
 
V České republice zemřelo na otravu závadného alkoholu celkem třicet osm osob a desítky osob byly hospitalizovány v nemocnicích. Někteří z nich budou mít trvalé následky.
 
nprap. Bc. Štěpánka Zatloukalová
29. prosince 2012

vytisknout  e-mailem