Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Vidíte ven?

REGION – bezpečná cesta není bez práce  

Vzhledem k současnému stavu povětrnostních podmínek je vozidlo před cestou velmi často pokryto sněhem, ledovou vrstvou, nebo má „jen“ omrzlá skla oken.
 
Ranní „škrabání“ skla není zrovna oblíbená činnost. Venku mrzne, všudypřítomná tma a spěch do zaměstnání jsou nepříjemné faktory, avšak řádný výhled z vozidla je velmi důležitý a zákon, respektive jeho provádějící vyhláška jej i upravuje:
 
V zorném poli řidiče nesmí být umístěny žádné předměty (např. okrasné a upomínkové předměty), které by omezovaly výhled řidiče všemi směry, s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla.
 
Doporučení:
 • Zbavit se sněhové čepice na střeše a kapotě není jen zbytečné poskakování se smetákem kolem vozu, ale opět váš příspěvek ke zvýšení bezpečnosti provozu. Hrouda tajícího sněhu, která vám sklouzne na čelní sklo vám může byť jen na malý okamžik omezit výhled a problém je na světě. Prašan, který necháte na střeše sice po pár kilometrech odfoukne proud vzduchu, ale právě po tuto dobu ohrožujete řidiče za sebou, na které z vašeho vozu nepříjemně sněží. Buďme k sobě ohleduplní. Sníh na vozidle také snižuje aerodynamiku a zvyšuje spotřebu automobilu.
 • Odstraňte námrazu na sklech oken. Nejlépe ze všech, čelní okno k řádnému výhledu vskutku nepostačí. Vyškrabávání "tankových průzorů" v ledu a sněhu na oknech je velmi nebezpečné, protože nemáte z auta rozhled.
 • V případě zamlžení, či námrazy skel zevnitř tuto odstraňte také, a to před započetím jízdy a nespoléhejte se na „rychlé ofouknutí“ ventilátorem během jízdy.
 • Při čistění oken opatrně uvolněte přimrzlé stěrače a z těchto odstraňte námrazu.
 • Odstraňte sníh a námrazu ze světlometů – vrstva sněhu či ledu snižuje jejich svítivost.
 • Zajistěte řádnou viditelnost registrační značky.
 • Očistěte samozřejmě i zpětná zrcátka a poté zkontrolujte jejich správné seřízení.
 • Odstraňte zachycený a umrzlý sníh za jednotlivými koly na lapačích nečistot.
Nebo je vhodné různým činnostem předcházet:
 • Využít možnost zastřešeného parkování.
 • Překrytí čelního skla nebo celé vrchní části karoserie vhodným způsobem (plachta, deka, karton, či přímo k tomu zhotovené a prodávané pomůcky).
 • Odklopit či vhodně podložit stěrače.
 • Aplikovat do zámků dveří nemrznoucí přípravek (tento však po případné aplikaci není vhodné umístit do vozidla, druhý den ráno by nám v případě zamrznutí zámku uvnitř vozidla nebyl nic platný).
 • Nanést na okna chemický přípravek zabraňující nebo omezující mlžení skel.
 Důkladná očista platí i pro řidiče nákladních vozidel, dodávek, či tahačů s návěsem. Především u vozidel s plachtovou střechou hrozí vytvoření kaluže vody, která snadno zmrzne v mohutný kus ledu. Dále se během jízdy může tento i několika kilogramový segment, ať již vlivem rychlosti, brzdění, tlaku vzduchu, odstředivé síly, či nerovnosti na vozovce bez kontroly uvolnit a způsobit vážné škody na majetku či zdraví.
 

Policie České republiky Vám každý den přináší aktuálních dopravní informace. Více zde.  

 

27. ledna 2012

nprap. Lukáš Maier

tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem