Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Vidíme se

PLZEŇSKÝ KRAJ – Reflexy mohou zachránit život, používejte je i vy. 

zdroj: www.ibesip.czPodzim a zima s sebou přináší do silničního provozu nemalá rizika. Cestu řidičům komplikují nejenom změny počasí a s tím související změny povrchu komunikace, ale jisté nebezpečí hrozí i díky snížené viditelnosti. A s tím by měl každý účastník silničního provozu již předem počítat. Hovoříme přitom nejenom o řidičích motorových vozidel, ale i o nemotorizovaných účastnících silničního provozu. Vždyť právě chodci a cyklisté jsou na silnicích z hlediska možných následků nejrizikovějšími skupinami. Proti vozidlům, kamionům a motocyklům mají velmi malou šanci.
 
Díky zhoršeným klimatickým podmínkám musíme počítat se ztíženým pohybem na silnici. Kluzká a vlhká vozovka výrazně prodlužuje brzdnou dráhu vozu, proto je nutné, aby řidič zaznamenal chodce, či cyklistu v dostatečném předstihu. Pokud na sobě nemají pestré oblečení, kterým na sebe při osvětlení vozidlem upozorní, může řidič zahlédnout tmavou postavu až na poslední chvíli. A to by mohlo mít fatální následky. Reflexní materiály odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji a to až na vzdálenost 200 metrů. Výrazně tak zvyšují viditelnost za tmy a snížené viditelnosti a prodlužují čas potřebný k reakci řidiče.
 
Proto budou dopravní policisté v průběhu podzimního a zimního období věnovat maximální pozornost právě viditelnosti. V rámci běžného výkonu služby, ale i při plánovaných dopravně bezpečnostních akcích, budou nemotorizovaným účastníkům silničního provozu darovat reflexní pásky pro zvýšení jejich bezpečnosti v silničním provozu, které zajistilo ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR ve spolupráci s Ministerstvem dopravy (samostatným oddělením BESIP).
 
Myslete na to, že vizuální kontakt výrazně snižuje na silnicích riziko kolize, proto používejte reflexní prvky. Jde o finančně nenáročnou investici, která vám může zachránit život.
 
por. Bc. Jana Tomková
2.11.2015
zdroj ilustračního fota: www.ibesip.cz

vytisknout  e-mailem