Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Více jak 3 promile nadýchal cyklista

NÁCHODSKO – Ani před jízdou na kole není dovoleno se posilnit alkoholem. 

V pondělí 18. května 2020 krátce po jedenácté hodině polední vyjela hlídka dopravních policistů k  nehodě, ke které došlo v Novém Městě nad Metují. Čtyřiapadesátiletý cyklista zřejmě nepřizpůsobil rychlost své jízdy a vlivem rychlosti nezvládl levotočivou zatáčku. Následkem toho narazil do vyvýšeného obrubníku a upadl na zem.  

Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, s pozitivním výsledkem 3,25 promile. Na místo byla přivolána i záchranná služba, která si zraněného cyklistu převzala do své péče. 

Veškeré okolnosti dopravní nehody jsou v šetření náchodských dopravních policistů.

V souvislosti s tímto případem je třeba zopakovat, že stejně jako řidič motorového vozidla ani cyklista nesmí požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku před jízdou, během jízdy nebo v době, kdy mohl být pod jejich vlivem. Cyklista pod vlivem alkoholu jednoznačně vykonává činnost, při níž by mohl ohrozit život či zdraví lidí nebo poškodit majetek. Tím se dopouští přestupku, nebo trestného činu. Za přestupek mu může být uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun. Závažnější jednání opilého cyklisty může být kvalifikováno jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Při ukládání trestu není cyklistovi ukládán trest zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení jízdního kola, stejně tak nemůže být cyklistovi zadržen řidičský průkaz. Tento doklad opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není.
 

por. Mgr. Lucie Konečná
19.5.2020, 12:15 hod.

vytisknout  e-mailem