Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Věžička márnice po 100 letech osiřela

NÁCHODSKO – Z České Čermné zmizel zvon za 100.000 korun 

krádež zvonu
Policisté z obvodního oddělení v Náchodě už téměř týden pátrají po dosud nezjištěném pachateli, který odcizil z věžičky márnice na hřbitově v obci Česká Čermná bronzový zvon.
 
Na krádež zvonu přišla ve středu 21. března 2012 samotná starostka obce a ohlásila ji policejnímu oddělení. K odcizení zvonu došlo pravděpodobně v posledních 14 dnech. Podle slov starostky si chybějícího zvonu všimla náhodou ve večerních hodinách, když se zadívala proti obloze a zpozorovala, že je ve věži prázdné místo. Nejprve si myslela, že zvon spadl, neboť věžička již byla ve špatném stavu a čekala na rekonstrukci. Hned následujícího dne se ovšem přesvědčila, že zvon nespadl, ale vůbec ve věži není.
 
Někdo, komu stálo za to vydrápat se až nahoru do věžičky, zvon o váze 40 až 60 kg sundal a odnesl neznámo kam. Navíc to zvládl učinit tak, aby si nikdo ničeho nevšiml. Musel přitom osvědčit i jistou dávku odvahy, neboť věžička již nebyla stavebně v pořádku a panovaly obavy, aby se nezhroutila, ze stejného důvodu nebyl v poslední době používán ani zvon.
 
krádež zvonu - věžičkaPodle získaného popisu byl zvon o výšce přibližně 60 cm vyroben z bronzové slitiny a pocházel buď z počátku 20. století nebo z dob ještě starších. Podle záznamů místní kroniky byl do věžičky márnice vsazen v letech 1905 až 1910 již ne jako nový, neboť byl přinesen z původně rozbořené místní kapličky. Hodnota zvonu byla podle předběžného vyjádření restaurátora  stanovena na 100.000 korun.
 
Policistům by pomohlo, pokud by někdo z lidí pomohl upřesnit časový údaj, kdy ještě byl zvon viděn na místě ve věžičce a kdy již byla věžička zpozorována bez zvonu, případně všechny další informace, které by mohly pomoci dopadnout pachatele krádeže. Foto Policie ČR - Pohled z dálky (1), Osiřelá věžička márnice (2)
 
por. Mgr. Eva Prachařová
27. března 2012 v 11:45 hodin
 

vytisknout  e-mailem