Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Vernisáž výstavy „Ve víru kriminalistické vědy"

V Muzeu Policie ČR byla dnes, 18. listopadu 2013, slavnostně zahájena výstava s názvem „Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu s podtitulem 55 let aplikovaného výzkumu, inovací a vzdělávání“.  

Výstavu uspořádal Kriminalistický ústav Praha Policie ČR (KÚP) ve spolupráci s Muzeem Policie ČR (MUP) u příležitosti oslav 55. výročí své existence pod záštitou policejního prezidenta brig. gen. Mgr. Martina Červíčka.
 
Úvodního slova se ujal ředitel KÚP plk. Ing. Pavel Kolář, CSc., který v krátkosti připomněl některé důležité momenty z historie ústavu a zmínil filosofii výstavy. „Výstava má prezentovat vývoj v jednotlivých odvětvích kriminalistické a znalecké činnosti formou představení některých mediálních kauz, zařízení vyvinutých v ústavu a vybraných výsledků výzkumu a vývoje,“ vysvětlil ředitel Kolář. Ředitelka MUP PhDr. Marcela Machutová poděkovala za několikaletou vynikající spolupráci s kriminalistickým ústavem, a poté společně s plk. Kolářem výstavu zahájila.
 
V expozici je možné zhlédnout předměty, které pocházejí z trestné činnosti. Zajímavé jsou bezesporu padělky obrazů malířů Jana Zrzavého či Kristiána Kodeta, které KÚP získal do studijní sbírky. Že se skutečně jedná o falza, odhalily až podrobné analýzy znalců z odvětví fyzikální chemie. K dalším exponátům patří nejrůznější předměty (plyšové hračky, sošky, lis na těsto aj.), které byly zneužity k pašování drog, nebo části poškozených konstrukcí pocházejících z havárie parovodu v Českých Budějovicích, k jejímuž objasnění pomohla defektoskopie, či mumifikovaná hlava muže, kterou policisté našli na půdě zemřelého majitele rodinného domku.
 
Na výstavě jsou představeny některé případy, kde znalecká zkoumání sehrála důležitou roli v procesu jejich objasnění. Chemická zkoumání pomohla např. objasnit požár letadla na ruzyňském letišti v roce 2012, díky daktyloskopii se povedlo např. identifikovat tělo oběti zalité do betonu, kdy byl znalcům ke zkoumání předložen pouze betonový kvádr s fragmentem ruky aj.
 
K vidění je rovněž celá řada exponátů, které připomínají 55letou historii aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací v ústavu. Například Rotafot - přístroj určený k fotografování rotačních předmětů bez rozměrového zkreslení, prototyp hledačky vláken; Střelofot - přístroj, který využívají balistici k fotografování povrchu střel nebo univerzální lafeta pro upínání zkoušených zbraní, zejména podomácku zhotovených, u nichž hrozí vysoké nebezpečí destrukce při výstřelu.
 
V rámci projektů aplikovaného výzkumu znalci vyvinuli nebo modifikovali řadu nových metod a speciálních postupů zkoumání, které zavedli do znalecké praxe policie. V odvětví fyzikální chemie jde o techniku, která umožňuje řezání mikročástic iontovým svazkem, což je důležité pro identifikaci barvoměnových pigmentů vyskytujících se např. v ochranných prvcích na bankovkách či metodu rentgenové mikrodifrakce, která je mimo jiné využívána při analýze barevných vrstev obrazů. Ve forenzní antropologii jsou díky výzkumné činnosti využívány např. 3D animace při rekonstrukci podoby člověka, což přináší nové možnosti při identifikačním procesu.
 
Výstavu mohou občané navštívit od 19. listopadu 2013 do konce června 2014.
 
(Více o programu Muzea Policie ČR najdete na: http://www.muzeumpolicie.cz/)
 
 
kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR 
19. listopadu 2013
 
 
 
 
 
 
Odkazy do noveho okna

Vernisáž 01

Vernisáž 01 

Detailní náhled

Vernisáž 02

Vernisáž 02 

Detailní náhled

Vernisáž 03

Vernisáž 03 

Detailní náhled

Vernisáž 04

Vernisáž 04 

Detailní náhled

Vernisáž 07

Vernisáž 07 

Detailní náhled

Vernisáž 09

Vernisáž 09 

Detailní náhled

Vernisáž 10

Vernisáž 10 

Detailní náhled

Vernisáž 11

Vernisáž 11 

Detailní náhled

Vernisáž 15

Vernisáž 15 

Detailní náhled

Vernisáž 16

Vernisáž 16 

Detailní náhled

Vernisáž 18

Vernisáž 18 

Detailní náhled

Vernisáž 21

Vernisáž 21 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem