Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Opravdu víte, kdo Vám volá?

KRAJ – Důvěra umocněná obavou a stresem. 

„…Přátelé, sranda stranou - dnes ráno a dost možná i v těchto chvílích dochází … k akci kulantně řečeno šmejdů - zavolají starším členům Vaší rodiny NA PEVNOU LINKU (babičky, dědové, strýčkové, tetičky kdokoliv 65+) s tím, že se představí jakožto IZS a sdělí jim, že se jejich blízký člen rodiny (například syn) stal součástí vážné nehody, je v těžkém stavu v nemocnici, a že došlo k velké finanční škodě, kterou syn nemůže uhradit. A aby se z toho nestal trestný čin a syn pak ještě neměl po uzdravení nějaké další problémy, tak to musí tito důchodci rychle uhradit bankovním převodem na pobočce banky. Ať to zní jakkoliv, tak v roli důchodce Vás ve stresu a po zmanipulování dobře znějícím policistou/zdravotníkem/dispečerem prostě nenapadne, že to může být podvod a jdete a pošlete veškeré své úspory. Dnes ráno se jeden z mých známých stal obětí tohoto podvodu…já bych chtěl apelovat na všechny - varujte prosím své starší členy rodiny a známé, protože tyhle šmejdi se nezastaví před ničím ani den před Vánoci. Je mi z toho smutno, jak někteří lidé zneužívají stařeckou bezbrannost a doufám, že se tyhle podlidi podaří chytit. SDÍLEJTE TO, AŤ SE O TOM DOZVÍ CO NEJVÍCE LIDÍ A VARUJTE VŠECHNY, KOHO BY SE TO MOHLO TÝKAT. Děkuji,“ uvádí mj. ve svém veřejně dostupném příspěvku na sociálních sítích muž, v jehož bezprostředním okolí k této události došlo .

„Ještě tedy popíšu detailněji ten princip, jak to funguje - zavolají na pevnou linku, tam řeknou o tom synovi, že je v maléru, SYN JIM TAM DOKONCE ZABREČÍ A S BREKEM ŘEKNE "MAMINKO, PROSÍM, POMOŽ MI" :-! a člověk ve stresu ani nepozná, že to je třeba trochu jiný hlas, no šílenost. Pak oběti donutí sednout na autobus, cestou si s ní bez přestávky stále telefonují a blokují jí mobil a takhle až k přepážce, kde oběť provede rychlopřevod na účet kdesi v Maďarsku, tam si peníze někdo okamžitě vybere a tím končí celá pohádka bez naděje peníze někdy v budoucnu opět vidět…,“upřesňuje mj. dále muž jednu z používaných taktik.

Zprávy, které začínají takto autenticky, policisté běžně veřejnosti nezveřejňují. V tomto případě ale známe identitu muže a máme jeho svolení tento veřejný příspěvek takto přiblížit a připomenout, jak blízko každému z nás podobné a hlavně reálné hrozby jsou.  Situace v oblasti trestné činnosti páchané nejen na seniorech, ale obecně na důvěřivých občanech, je závažná, a protože se odehrává zpravidla bez osobního kontaktu oběti s pachateli a je ze strany pachatelů předem velice důmyslně promyšlena, bývá pro kriminalisty jen velice těžko objasnitelná.

Obelhaný senior přichází mnohdy o veškeré své peníze, jen stěží se vyrovnává se situací, která ho potkala a s tím, že uvěřil hlasu v telefonu. Následky mohou být dalekosáhlé.

„Pachatel se prostřednictvím telefonního hovoru začne vydávat za rodinného příslušníka, nejčastěji vnuka, který se dostal do tíživé životní situace. Senior je cíleně pod uměle vytvořeným tlakem pachatele, který nepochybuje o tom, že starší člověk v obavě o své vnouče na vyjednávání a podvod přistoupí,“ popisuje kriminalista Pavel, který se této problematice věnuje a s podobně obelhanými lidmi z Královéhradeckého kraje hovoří. Dodává, že přesto, že bývají senioři již o podobných taktikách poučeni, telefonnímu sluchátku uvěří. „V některých případech zareagují občané správně, ale v některých případech dostane pachatel seniora pod takový tlak, kdy ho přesně naviguje, co jak má provést, aby svému „vnukovi“ pomohl, že na jeho manipulaci senior z obavy o svého blízkého přistoupí,“ upřesňuje kriminalista zkušenosti z případů posledních měsíců.

Cílem šíření této informace je dostat ji do podvědomí občanů a přiblížit jim, že se tato trestná činnost může osobně dotýkat například jejich rodičů, prarodičů či sousedů a podobně. Smyslem šíření je uchránit jakoukoliv další finanční částku před jejím odesláním do rukou pachatelů!

„Ahoj babi, hádej, kdo volá?“ takto obvykle začíná telefonát, který může mít pro důvěřivého seniora nedozírné následky. Nic netušící babička nebo dědeček osloví volajícího jménem a už se začne roztáčet kolotoč se smyšleným srdcervoucím příběhem, ve kterém se potomek, samozřejmě ne vlastní vinou, dostal do svízelné situace například po autonehodě. Nutně potřebuje peníze většinou v desítkách tisíc korun. A protože si pro ně z různých, samozřejmě smyšlených důvodů, nemůže přijít osobně, protože je například v nemocnici nebo na služebně policie, posílá k babičce kamaráda nebo kamarádku. Smluví si signál pro předání hotovosti a nic netušící senior odevzdá peníze do rukou neznámého člověka.

Jiný falešný příběh může být motivovaný starostí o vnuka, a to tak, že se pachatel vydává za ošetřujícího lékaře. „Dobrý den, jsem ošetřující lékař Vašeho vnuka, kterého k nám do nemocnice přivezli s vážným zraněním, vyžadujícím nadstandardní léčbu, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění.“ Velmi distingovaná a profesionální konverzace opět s časovým nátlakem a neodkladností provedení lékařského úkonu snadno seniora přesvědčí o reálnosti situace.

Dalším manipulativním příběhem z nemocničního prostředí je telefonát fiktivního nemocničního lékaře, který seniorům lživě tvrdí, že jejich příbuzný (syn, vnuk, synovec, dcera) zavinil dopravní nehodu, při níž zranil malé dítě. Lékař nyní volá jménem příbuzného, který se měl s poškozenými z dopravní nehody domluvit na finančním vyrovnání, neboť v důsledku překousnutého jazyka či rozrušení nemůže příbuzný mluvit.

...uvádí plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR - výňatek z původní zprávy.

Apelujeme na seniory:

  • Každý podobný telefonát si okamžitě ověřte. Zavolejte vnukovi nebo vnučce, kteří Vám měli údajně volat, případně nejbližším příbuzným.
  • Pokud zjistíte, že Vám opravdu nikdo z rodiny nevolal, volejte Policii ČR na linku 158 a sdělte jim skutečnosti vyplývající z telefonátu.
  • Na policii (linka 158) se raději obraťte také v případě, kdy se Vám kontakt s rodinou nepodaří navázat.
  • Hlavně nikdy nesvěřujte své peníze osobám, které neznáte. Ani pod příslibem, že Vám do zástavy přenechají např. doklady (mohou být zcizené), finance v cizí měně (může se jednat o padělek), nebo hodnotné zboží (může se jednat o atrapy telefonů, kamer apod.)
  • Nikdy nevíte, kdo je opravdu na druhém konci u telefonního sluchátka!

Veškeré podrobnosti k této trestné činnosti, naleznete zde: Pozor, senioři jsou v ohrožení!

Další ohroženou skupinou, která byla obelhána přes telefon, jsou lidé v produktivním věku se snahou zhodnotit své úspory formou investice do kryptoměn. Příběhy i v tomto případě mají společného jmenovatele, kterým je pachatel na druhém konci telefonního sluchátka: Kryptoměny v rukou podvodníků

mjr. Magdaléna Vlčková
13.1.2022

Video přibližuje nedávnou událost:

vytisknout  e-mailem