Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Velmi intenzívně se zabýváme oznámením o možném únosu

LIBEREC - Informace se nám, i přes veškerou snahu, zatím nepodařilo potvrdit. 

Ve čtvrtek 19. ledna jsme prostřednitvím linky 158 přijali oznámení o velmi závažném protiprávním jednání se znaky zločinu Zbavení osobní svobody. K případu mělo dojít před jednou ze základních škol v centru města Liberce. 
Závažnost oznámení jsme od počátku nebrali na lehkou váhu, a proto se celým případem začali okamžitě zabývat liberečtí kriminalisté. Učinili jsme neodkladná opatření ve školách v místě události a informovali jsme zástupce těchto školských zařízení. Spolupracovali jsme také s Městskou policií v Liberci, vyhodnocovali jsme množství kamerových záznamů a analyzovali výpovědi svědků. I přes velmi intenzívní snahu se nám dosud nepodařilo skutečnosti v oznámení potvrdit. Kromě jiného jsme se zabývali i výčtem předchozího nápadu protiprávní činnosti v okolí školských zařízení v Liberci, které nám však nepřinesly žádné zásadní poznatky. Abychom nepodcenili závažnost celého oznámení, případu i nadále věnujeme veškerou pozornost.  V této věci jsme dosud nepřijali žádná oznámení o pohřešovaní konkrétní osoby, a tyto skutečnosti jsme neodhalili ani naším prověřováním.   

V dané věci jsme pochopitelně zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu zbavení osobní svobody, za který pachateli v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody na dvě léta až osm let. 

Zároveň bychom touto cestou velice rádi oslovili občany a případné svědky takovýchto událostí, aby informace o protiprávní činnosti, a tím spíše takto závažné, směřovali k Policii ČR prostřednictvím linky 158 přímo nebo, aby oznámení učinili na kterékoli ze služeben obvodních oddělení. 
V poslední době dochází k nárůstu šíření zpráv, které mnohdy neodpovídají skutečnému stavu věci, a to zejména prostřednictvím kanálů na sociálních sítích. Informace bývají nezřídka zkreslené nebo se zcela nezakládají na pravdě. Obdobný druh takovýchto informací pak má za následek šíření paniky, strachu a zmatku. A právě s ohledem k veřejnému pořádku se může pochopitelně jednat o obavy o zdraví a bezpečnost obyvatel. Je důležité vnímat také to, že na šíření poplašných zpráv a nepravdivých informací pamatuje trestní zákoník, například v trestném činu šíření poplašné zprávy nebo pomluva. V takovýchto situacích je tedy nezbytné zachovat si zdravý rozum, kritické myšlení a především nešířit a nepřiživovat spekulativní zprávy. 
 

23. ledna 2023
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence
KŘP Libereckého kraje
 

vytisknout  e-mailem