Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Velikonoce a čtyřicítka opilých řidičů!

ZLÍNSKÝ KRAJ: Tragické následky jízd opilců. 

O tom, že se policisté ve Zlínském kraji o Velikonocích rozhodně nenudili, svědčí i dopravní statistika. Přes veškerá varování a důrazné upozornění, že policisté budou v ulicích a že se budou soustředit na dechové zkoušky, za volant od pátku do pondělního večera usedlo neuvěřitelných 34 podnapilých řidičů. Z toho devět z nich je podezřelých z trestného činu, protože nadýchali přes jedno promile alkoholu. Naše kontroly ale pokračovaly i v úterý ráno a počet opilců se zvýšil o dalších pět. Například řidič v Sehradicích dnes nadýchal 0,73 promile, vsetínská hlídka zase nachytala muže s 0,63 promile.
Neslavnou rekordmankou celého víkendu se stala dvaapadesátiletá řidička, jejíž dechová zkouška se zastavila u neuvěřitelných 3,43 promile. Policisté ji zastavili u Leskovce na Vsetínsku v sobotu.
Problémy s alkoholem se odrazily samozřejmě také u nehod. Například u Topolné havarovalo auto, které řídil muž, jenž nemohl skoro ani chodit. Nadýchal 2,46 promile.
V noci na sobotu se stala nehoda ve Velkých Karlovicích. Řidič řízení nezvládl a skončil mimo cestu. Nadýchal 2,36 promile.
Nehoda, která si vyžádala jeden lidský život, se stala v Janové na Vsetínsku. Mladý muž, který nikdy nevlastnil řidičský průkaz, zavinil smrt motorkáře. Podezříváme ho z usmrcení z nedbalosti. Motorkáře chtěl předjet, ale do protisměru jel vůz, kterého se řidič lekl a zařazoval se zpět do svého pruhu. Přitom ale narazil do motorky a posléze také do protijedoucího vozu. Kromě smrtelného zranění u této nehody utrpěli vážná zranění také viník nehody a řidička z protějšího vozu. Vzhledem k úrazu jsme řidiči neprováděli dechovou zkoušku, zda jel pod vlivem alkoholu, prozradí až rozbor krve.
Mezi cyklisty dominoval osmašedesátiletý muž, který po tmě řídil neosvětlené kolo, které bylo navíc v šíleném technickém stavu. Muž projížděl mezi obcemi Skaštice a Němčice. Nadýchal 2,21 promile. Policisté samozřejmě všem opilcům zakázali pokračovat v řízení.
 
V případě, že řidiči mají pod jedno promile alkoholu v dechu, jsou potrestáni za přestupek pokutou až dvacet tisíc korun a zákazem řízení. V případě, že mají v dechu nad jedno promile, dopouští se trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a hrozí jim zákaz řízení, pokuta až padesát tisíc korun a navíc trest odnětí svobody až na jeden rok.
 
10. dubna 2012, mjr. Ing. Jana Bartíková

vytisknout  e-mailem