Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Veletrh vědy přilákal tisíce návštěvníků

Třetí ročník vědecko-populární akce, který se konal ve dnech 8. až 10. června v areálu PVA EXPO v pražských Letňanech, se těšil velkému zájmu veřejnosti. 

V průběhu tří dnů zavítalo do Letňan přes 12 tisíc návštěvníků - studentů středních a vysokých škol, rodiny s dětmi a zájemců o vědecké poznání z řad odborné i laické veřejnosti. Organizátoři připravili bohatý doprovodný program, který sčítal bezpočet interaktivních exponátů z přírodovědných, technických i humanitních oblastí.

Veletrh vědy pořádala Akademie věd ČR ve spolupráci s dalšími vědeckými institucemi, mezi kterými nechyběl také Kriminalistický ústav Praha (KÚP).

V expozici nazvané Neviditelní svědci zločinu znalci KÚP přiblížili zkoumání mikrostop, kterému se věnují v rámci odvětví fyzikální chemie. „Návštěvníci si prohlíželi nejrůznější mikrostopy, jako jsou např. vlákna, fragmenty laků či barev pod optickým mikroskopem. Řadu dalších mikrostop si mohli prohlédnout v expozici na fotografiích pořízených pomocí optického nebo elektronového mikroskopu,“ přiblížila znalkyně pplk. Mgr. Ivana Turková.

Veletrh vědy 2017 - článekMikrostopy pomohly usvědčit vraha i padělatele
Mikrostopy jsou poměrně trvanlivé a odolné stopy, jejichž vzniku pachatel na místě činu nemůže zabránit. V důkazním řízení však mohou sehrát významnou roli. „V expozici jsme představili pět případů, ve kterých bylo zkoumání mikrostop zahrnuto mezi další důkazy, které pomohly usvědčit pachatele,“ uvedl plk. Ing Lubor Fojtášek, zástupce vedoucího odboru přírodovědných zkoumání.

Připomeňme si dvě z prezentovaných kauz. „Spartakiádní vrah“ Jiří Straka se neblaze zapsal do dějin kriminalistiky, když v Praze v roce 1985 brutálním způsobem zavraždil tři ženy, u dvou se o vraždu pokusil a pět žen znásilnil. Na tělech obětí zajistili kriminalisté termogenetické částice a kovové pilinky, které vznikají při opracování kovů. „Druhově shodné částice s těmito mikrostopami byly zjištěny také na oblečení podezřelého. Díky zkoumání mikrostop byl nejprve zúžen okruh možných pachatelů a následně prokázán i kontakt pachatele s jeho oběťmi,“ vysvětlil Lubor Fojtášek. Jako mladistvý byl Jiří Straka odsouzen k nejvyššímu možnému trestu - k odnětí svobody v trvání deseti let.

Další mikrostopy, tentokrát pigmenty, které jsou součástí barev, pomohly usvědčit výtvarníka L. P. z padělání obrazů známých mistrů. Soud jej v roce 2008 pravomocně odsoudil k dvouletému trestu s podmínkou na čtyři roky. Zkoumáním pigmentů znalci odhalí materiály použité při výrobě falza, zjistí jejich chemické složení a mohou studovat stratigrafii barevných vrstev. „Odlišnost složení pigmentů byl jedním z řady dalších znaků, který nám pomohl prokázat falza v této prozatím největší padělatelské kauze,“ uvedla Ivana Turková.

Znalci návštěvníkům odpověděli na řadu dotazů, které se týkaly nejen znaleckého zkoumání, ale i uplatnění u Policie ČR.

kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR
11. června 2017

Odkazy do noveho okna

veletrh 04

veletrh 04 

Detailní náhled

veletrh 06

veletrh 06 

Detailní náhled

veletrh 07

veletrh 07 

Detailní náhled

veletrh 08

veletrh 08 

Detailní náhled

veletrh 13

veletrh 13 

Detailní náhled

veletrh 15

veletrh 15 

Detailní náhled

veletrh 18

veletrh 18 

Detailní náhled

veletrh 20

veletrh 20 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem