Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Velehrad – vše pro vaše bezpečí

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Dny lidí dobré vůle pod dohledem policie.  

Krajské ředitelství policie Zlínského kraje je připraveno udělat maximum pro bezpečnost návštěvníků Dnů lidí dobré vůle na Velehradě. Vzhledem k tomu, že se bude slavit 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, očekává se nápor až padesáti tisíc návštěvníků. S takovým počtem lidí mohou nastat bezpečnostní komplikace, jejichž riziko hodláme preventivně snížit na minimum.
Ve dnech 4. a 5. července se na Velehradě a v jeho okolí budou z rozkazu krajského ředitele pohybovat postupně až dvě stovky policistů. Někteří budou mít na starosti plynulost dopravy, jiní prevenci kriminality nejrůznějšího druhu. Pochopitelně mezi nimi budou zařazeni i kriminalisté v civilním oblečení, dopravní policisté, policisté z obvodních oddělení, psovodi, jízdní hlídky, pyrotechnici i policisté ze Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. K dispozici máme nejmodernější techniku, mezi ni můžeme zařadit například šest termovizí s nočním viděním. Nápomocen bude také vrtulník Letecké služby s kamerami, jejichž záběry budou moci velitelé opatření aktuálně sledovat a reagovat na případné komplikace.
Řidiče upozorňujeme, že celý Velehrad bude – co se dopravy osobními auty týká – uzavřen od čtvrtku 4. července od 17 hodin. Projedou pouze lidé, kteří mají v místě trvalé bydliště či zvláštní povolení. Ostatní mají možnost své vozy zaparkovat na obchvatu Starého Města, který bude pro tuto příležitost uzavřen. Jako záchytná parkoviště bude sloužit i hřiště v sousedních Tupesích a další plochy označené pořadatelem. Z odstavných parkovišť organizátor zajišťuje po celou dobu kyvadlovou dopravu. Velehradské silnice se znovu otevřou až v pátek odpoledne.
V tomto roce budou mít o něco snazší situaci cyklisté. V zahradách za velehradským gymnáziem bude improvizovaná úložna kol, která bude pod nepřetržitým dohledem.
U výpadovky na obec Tupesy budou dvě stanová městečka. Lidé měli možnost v okolí Velehradu stanovat i v minulých letech. Tentokrát ale kvůli větší bezpečnosti doporučujeme, aby stany byly pohromadě, tak, aby je mohly naše hlídky snadněji střežit. Přestože policisté budou permanentně v terénu, doporučujeme, aby si lidé ve stanech nenechávali cennosti, o které nechtějí přijít.
Policie na dobu poutě zřizuje ve Velehradě detašované obvodní oddělení. Bude zde naše Mobilní kontaktní a koordinační centrum, umístěné ve služebním vozidle VW Transporter vedle místního obecního úřadu. Je možné ho využít mimo jiné k podání oznámení. K dispozici návštěvníkům bude ve čtvrtek 4. 7. od 15 do 27 hodin a následující den od 5 do 14 hodin. Telefon do mobilního kontaktního centra je 725 292 440.
Pro tuto příležitost jsme zřídili i další telefonní linku: číslo 601 569 036 poskytuje informační servis k dopravě. Lidé si nová čísla pamatovat nemusejí, v akutních případech je jim pochopitelně 24 hodin denně k dispozici linka tísňového volání 158.
Této významné mezinárodní události se má zúčastnit také několik desítek nejvyšších církevních i státních představitelů. Na pravidlech jejich zabezpečení úzce spolupracujeme s Ochranou službou Policie ČR.
Další informace najdete také na www.velehrad.eu.
Všem lidem dobré vůle přejeme příjemné a klidné dny plné nenahraditelných zážitků.

3. července 2013, mjr. Ing. Jana Macalíková

vytisknout  e-mailem