Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Vedení středočeské policie bilancovalo kriminalitu za uplynulý rok

KRAJ - Kriminalita ve Středočeském kraji klesla o téměř 3 procenta. 

Vedení Krajského ředitelství policie Středočeské policie hodnotilo dopravní nehodovost a kriminalitu za předešlý rok. Ředitel krajské policie, brigádní generál Václav Kučera, představil také priority na rok 2022, kterými jsou:

  • Personální stabilizace kraje - doplňování početních stavů, náborové aktivity, vzdělávání
  • POL POINT - rozšiřování alternativního způsobu komunikace občana s policií
  • DOPRAVA - snižování počtu a následků dopravních nehod, zrychlení dokumentace dopravních nehod na místě, využívání technických prostředků při dokumentaci rychlosti a bezpečné vzdálenosti

"V současné době máme v kraji 3.485 policistů, podle plánu bychom jich potřebovali o 400 více. Nejvíce nám jich chybí na Kladensku a Mělnicku, ale také na Praze venkov JIH a ZÁPAD," sdělil krajský ředitel, generál Kučera. "Minulý rok jsme přijali 173 policistů, 150 pak z různých důvodů odešlo, zejména do jiných krajů, na jiné pozice z důvodu kariérního růstu, tedy na základě výběrových řízení," doplnil Kučera.

Středočeská policie se také intenzívně věnuje náborovým aktivitám, a to například v rámci dlouhodobého projektu "Přes bariéry s policií", současně ale vede několik náborových aktivit, například prostřednictvím virtuálního chatbota.

ZHODNOCENÍ KRIMINALITY

Kriminalita ve Středočeském kraji klesla oproti loňskému roku o 2,6 procenta. "Celková kriminalita již několikátým rokem, jak ve Středočeském kraji, tak i v republice, klesá," sdělil náměstek ředitele pro trestní řízení plukovník Ondřej Smotlacha. Policie řešila na území Středočeského kraje 17.625 trestných činů, což je meziroční pokles o 466 skutků. "Je ale potřeba říct, že ve snížení kriminality se projevila mimo jiné i změna v trestním zákoníku, kde byly u některých skutků zdvojnásobeny hranice výše škody," dodal Smotlacha a pokračoval, že "tím se snížil počet trestných činů, naopak vzrostla přestupková agenda."

Středočeští kriminalisté se kromě jiného budou stále zaměřovat na drogovou kriminalitu, která se vyznačuje latencí a její odhalování je značně závislé na vyhledávání této kriminality samotnými policisty, dále pak kybernetické kriminalitě, u níž je předpoklad, že bude vzrůstat.

DOPRAVNÍ NEHODOVOST

V roce 2021 řešili policisté na území kraje 14.954 nehod, což je oproti roku 2020 o více jak tisíc nehod. Osmdesát účastníků silničního provozu při nich bohužel přišlo o život, 258 utrpělo těžká zranění, téměř 2.700 se zranilo lehce. Nejčastějšími příčinami byl nesprávný způsob jízdy (7.005), následovala nepřiměřená rychlost (2.623) a nedání přednosti (1.326). Nesprávně předjíždělo 217 řidičů. Dnem, který byl s ohledem na počet nehod nejvíce exponovaný, byl pátek (2.477 nehod), nejhorším měsícem prázdninový červen (1.483).

"Na dálnicích jsme řešili 1.923 dopravních nehod, při nich zemřelo 10 účastníků provozu. Nejvíce nehod s ohledem na typ komunikace jsme ale zaznamenali na místních a účelových komunikacích (4.698), na silnicích druhé (3.456) a třetí třídy (3.113)," uvedl náměstek ředitele pro uniformovanou policii plukovník Jan Tulach. Ten tak představil priority pro letošní rok na úseku své služby. Jsou jimi bezpečné silnice, plynulý dálniční provoz a kontroly migračních tras.


mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraje
26. ledna 2022

 

    vytisknout  e-mailem