Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Poučná i zábavná - věda kolem nás

Na Vědecký jarmark do pražských Dejvic letos přišlo více jak třináct tisíc návštěvníků.  

Ve středu 10. září 2014 se v Praze na Vítězném náměstí konal druhý ročník Vědeckého jarmarku, který pořádala obecně prospěšná společnost VĚDA NÁS BAVÍ ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou Praha, Českým vysokým učením technickým v Praze a Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Do akce se zapojil také Kriminalistický ústav Praha (KÚP).
 
 
 jarmark T 
 
 
 
Ve více jak šedesáti stáncích se prezentovaly střední a vysoké školy, vědecké ústavy a další subjekty, které pro návštěvníky připravily bohatý program. Nechyběly ukázky nejrůznějších chemických a fyzikálních pokusů a experimentů. Děti si mohly např. vyzkoušet, jak se ovládá speciální robotická ruka, jak se kreslí s ohněm, dozvěděly se, jak funguje čipová karta, jak se vyrábějí čokoládové pralinky, mohly si samy vyrobit aktivní sopku, připravit vlastní voňavý prášek, prohlédnout Formuli se spalovacím motorem či přenosový vůz České televize s plně vybaveným televizním studiem. 
  
Chemici Kriminalistického ústavu Praha dětem předvedli detekci nejrůznějších omamných a psychotropních látek a vysvětlili jim účinky a dopady užívání drog na lidský organismus. „Překvapilo mě, že někteří mladiství si plně neuvědomují, jak snadné je získat závislost,“ konstatoval znalec Pavel Tomíček, který celý den studentům odpovídal na nejrůznější dotazy týkající se zkoumání klasických i nových syntetických drog. „Klasické drogy jsou svým způsobem známé, prozkoumané, ale o nových syntetických drogách, které v poslední době dostáváme velice často do laboratoře, nevíme vůbec nic. Neznáme jejich složení ani účinky na lidský organismus,“ uvedl Pavel Tomíček a zdůraznil, že jejich užívání je skutečný hazard se životem.      
 
Detektivní hra Kdo je pachatel dětem přiblížila svět kriminalistiky. Kdo chtěl, mohl se na chvíli stát kriminalistou a s využitím indicií, které přinesla znalecká zkoumání, pátrat po pachateli zločinu. Porovnat kontrolní otisky podešve obuvi se stopou z místa činu či identifikovat osobu podle obrazců papilárních linií na konečcích prstů bylo pro některé děti poměrně složité, nicméně úspěšnost usvědčení pachatele byla téměř stoprocentní.     
 
Akce měla hravou formou přiblížit vědu a vědecké experimenty nejen žákům základních a středních škol, ale také široké veřejnosti. Věda není nuda a je dnes součástí našeho každodenního života.
 
 
kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR
16. 9. 2014
Odkazy do noveho okna

jarmark 02

jarmark 02 

Detailní náhled

jarmark 04

jarmark 04 

Detailní náhled

jarmark 07

jarmark 07 

Detailní náhled

jarmark 08

jarmark 08 

Detailní náhled

jarmark 10

jarmark 10 

Detailní náhled

jarmark 12

jarmark 12 

Detailní náhled

jarmark 13

jarmark 13 

Detailní náhled

jarmark 16

jarmark 16 

Detailní náhled

jarmark 17

jarmark 17 

Detailní náhled

jarmark 19

jarmark 19 

Detailní náhled

jarmark 22

jarmark 22 

Detailní náhled

jarmark 32

jarmark 32 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem