Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Varování před počítačovým virem

Pachatelé se vydávají za Policii ČR 

 
Upozornění na šíření počítačového viru
 
     Ve sdělovacích prostředcích v posledních dnech proběhla upozornění ze strany Policie ČR na případy, ve kterých dochází k šíření škodlivého kódu a infikování počítačů tzv. „trojským koněm“. Tyto případy jsou stále častější, proto vydáváme opětovné varování.
   Tento „trojský kůň“, po aktivaci upozorní dotyčného uživatele, že byl jeho počítač Policií České republiky zablokován. Zdůvodnění - je porušování autorských práv, nakládání s materiály s dětskou pornografií či šíření spamu. Součástí těchto upozornění je i nabídka uživateli o možnosti složení kauce v podobě zaplacení pokuty a uživateli bude poté počítač odblokován.
 
     Jednání pachatelů spočítá v šíření počítačového škodlivého kódu spolu s neoprávněným podvodným vylákáním finančních prostředků. Upozorňujeme veřejnost, aby na podobné výzvy nereagovala. Vylučujeme, že by Policie ČR uvedeným způsobem realizovala zákonná opatření směřující k případným pachatelům trestných činů. Navíc, neexistuje žádný právní titul, který by umožňoval deklarovaným způsobem po zaplacení tzv. pokuty, eliminovat úkony trestního řízení.
 
    Důrazně žádáme veřejnost, aby na podobná upozornění bezprostředně nereagovala a ignorovala dané instrukce, která je uváděná v závadové zprávě. Doporučujeme všem uživatelům antivirovou kontrolu a tím eliminovat další aktivitu počítačového škodlivého kódu.
V případě, že jste se již setkali s tímto „trojským koněm“, je na internetových stránkách Policie ČR spuštěn provoz on-line formuláře, kde můžete oznámit i toto šíření „trojského koně“.
 
nprap. Jana Žáčková
22. řijna 2012
 

vytisknout  e-mailem