Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Vánoce na sněhu přinesly radost dětem, ale trable řidičům i chodcům

KRAJ – Často proměnlivé počasí bývá pro řidiče zrádné. 

Bílé Vánoce potěšily nejednoho příznivce pokrývky, která vytváří společně s nejkrásnějšími svátky roku až pohádkový dojem. Bohužel je nutné konstatovat, že vyjma této radosti přinesla sněhová pokrývka především útrapy řidičům na cestách. Dopravní policisté řešili v Libereckém kraji za období od 24. do 28. prosince celkem 48 nehod, z nichž 33 mělo přímou souvislost se stavem vozovky. Počasí je celkově nevyzpytatelné a povrch vozovky tedy velmi proměnný. Povětšinou se jednalo o situace, kdy byl povrch pouze mokrý, avšak nesmíme zapomínat na skutečnost, že ručička teploměru v předchozích dnech mnohdy vykazovala teploty, které se pohybovaly silně pod bodem mrazu. Vezmeme – li v potaz kombinaci těchto faktorů, vychází nám společný jmenovatel. Vozovka je v důsledku toho kluzká a vozidlo se během vteřiny může stát neovladatelné. Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích jasně stanoví řidičům mimo jiné: „ povinnost přizpůsobit své chování povětrnostním podmínkám, situacím v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a zdravotnímu stavu“.

Statistika dopravní nehodovosti jednoznačně ukazuje, že ne vždy si řidiči zcela uvědomují rizika, která na ně číhají především na vedlejších tazích. Současný stav vozovky je mnohdy zaměstná natolik, že si již neuvědomují další rizika ve formě migrující lesní zvěře. Mnozí z nás již tuto neblahou zkušenost znají. Dvě světélkující oči v dálce, prudké brždění, srážka. Právě takových nehod jen za měsíc prosinec evidujeme Libereckém kraji celkem 94.

Vyjma výše uvedených údajů však statistiky v tomto období zaplňují i čím dál častější střety dopravních vozidel s chodci, které mají mnohdy fatální následky. Chtěli bychom tedy touto cestou apelovat nejen na řidiče, ale především na chodce, kteří by měli být nejen na místech bez osvětlení, ale i ve zhoršených povětrnostních podmínkách, za hustého deště, či sněhu dostatečně viditelně označeni reflexními prvky. Jedna reflexní páska na neviditelném místě v takových podmínkách bohužel není dostačující, proto doporučujeme více reflexních prvků umístěných na různých částech těla. Velmi dobrou alternativou je samotné oblečení, které již reflexní prvky obsahuje.

Do nového roku 2022 bychom touto cestou chtěli všem popřát především pevné zdraví a mnoho kilometrů bez nehod.
 

29.12.2021
nprap. Adéla Fialová
Oddělení tisku a prevence KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem