Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Válečná munice mohla znovu zabíjet

Písek - Velmi nebezpečné jednání předvedl ve středu pravděpodobně některý z hledačů s detektorem kovu. Situaci pak zachraňovali lesní dělníci a policisté. Ohroženy tak mohli být mnohé lidské životy. 

Neznámý hledač v lese v katastru obce Jetětice objevil a vykopal dělostřelecké miny. Oproti všem doporučením i zdravému rozumu je vyskládal kolem pařezu a nález policii neoznámil.

Nebezpečí si všiml řidič, který z obory vyvážel dřevo a vše řádně oznámil. Policisté z příslušného obvodního oddělení místo zajistili a přivolaný specialista z Pyrotechnické služby Policie ČR následně zjistil, že se na místě nachází 21 ks dělostřeleckých min ráže 82 mm O-832.

Dělostřelecké miny byly opřené o pařez a nacházely se v místech, kde běžně jezdí těžká lesní technika. Tyto miny jsou osazeny citlivým tlačítkovým zapalovačem MP-82. Při neodborné manipulaci nebo poškození tohoto iniciátoru by mohlo dojít k výbuchu. Celkové množství zalaborované trhaviny v nalezené munici je 13 kg TNT. I přesto, že značně zkorodovaná munice vypadá na první pohled neškodně, je velice nebezpečná a naprosto funkční.

Při nálezu podezřelého předmětu nebo munice  je proto jakákoli manipulace vysoce nebezpečná. O nálezu je třeba ihned na lince 158 informovat Policii ČR. Pokud je munice špatně viditelná,  a je to možné bez manipulace s municí, označte místo nálezu. Zamezte přístup dalších osob a vyčkejte příjezdu Policie ČR v dostatečné vzdálenosti od nálezu.

Pyrotechnik na místě určí, zda je munice manipulačně bezpečná k následnému uskladnění nebo jí na místě bezpečně zničí. Nejhorší způsob jak s municí naložit je její

ponechání na místě, kde se může dostat do rukou dětem, proto jakékoli nálezy je třeba hlásit, aby došlo k odstranění nálezu a tedy i nebezpečí.

mjr. Mgr. Bc. Jiří Matzner, krpc.pio@pcr.cz

19. června 2020

Odkazy do noveho okna

Munice I

Munice I 

Detailní náhled

Munice II

Munice II 

Detailní náhled

Munice III

Munice III 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem