Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

V uloupené tašce byly jen hrušky

BRNO: Hledáme pachatele surového přepadení 

Těžko pochopitelné brutální napadení téměř devadesátileté seniorky již několik dnů rozplétají brněnští policisté. K tomu došlo v pátek před čtvrtou adventní nedělí kolem dvacáté hodiny na tramvajové zastávce Běloruská. Osamocenou důchodkyni zde přepadla neznámá osoba, a to jen několik okamžiků poté, co se rozloučila se svou kamarádkou. Útočník důchodkyni surově napadl úderem do hlavy, kdy se jí pak snažil sebrat kabelku. Tu si nakonec seniorka během divoké potyčky ubránila. Darebák však s prázdnou odejít rozhodně nechtěl, sebral tak alespoň odloženou nákupní tašku. Tím si však moc nepomohl. Místo hodnotné kořisti v ní totiž našel jen hrušky. Přesto hledanému lupiči nyní hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi, neboť tento ohavný čin kriminalisté prošetřují pro podezření ze spáchání zločinu loupež.

Policisté hledají důležité svědky, kteří by mohli vidět přepadení. Markantem by pak mohla být i ona odcizená žlutá taška s nápisem „Aby si nás příroda zase oblíBILLA“. Pokud máte k případu jakékoliv informace, přihlaste se na tísňové lince 158. 

Jak předcházet riziku přepadení. Rady nejen pro seniory.

 • Vyhýbejte se odlehlým, nepřehledným a neosvětleným  místům. Choďte raději frekventovanějšími ulicemi.
 • Kabelku nebo tašku noste v ruce či na rameni směrem od ulice, aby vám ji z vozovky nemohl někdo vytrhnout a ukrást.
 • Chce-li vám někdo kabelku ukrást, nebraňte se  za každou cenu. Zdraví nebo dokonce život jsou cennější než peníze!
 • Po chodníku choďte raději dále od vchodů domů, kde by mohl  číhat případný  pachatel a mohl by vás vtáhnout dovnitř.
 • Při vstupování do domu se pozorně rozhlédněte a nevcházejte tam s někým neznámým. Také ve výtahu nejezděte s někým,  koho neznáte. Raději počkejte na výtah prázdný.
 • Nepřijímejte doprovod nabízený neznámými lidmi, i kdyby vypadal důvěryhodně. Ochota „pomocníka“ může  být jen záminkou k tomu, aby se dostal do vašeho bytu a tam  vás okradl třeba i za použití násilí.
 • Kdybyste měli pocit, že vás někdo sleduje, snažte se co nejrychleji dostat na místo, kde je nějaký obchod nebo více lidí, mezi nimiž  budete bezpečnější.
 • Kdyby vás někdo napadl, křičte i tehdy, když v blízkosti nikoho  nevidíte. Mohl by vás uslyšet někdo za rohem a přispěchat na pomoc.
 • V případě nutnosti můžete pro svou ochranu použít sprej (lak na vlasy, deodorant nebo slzný plyn), který nosíte v tašce či kabelce. Pachatele tím překvapíte, možná i odradíte a sami tak získáte čas na přivolání pomoci. Spuštění vašeho osobního alarmu může  útočníka vylekat a přimět k  útěku.
 • Snažte se vyhnout čekání na liduprázdné zastávce hromadné dopravy, především v časně ranních nebo pozdně večerních hodinách.
 • V prázdné tramvaji nebo autobusu si sedejte co nejblíže k řidiči. Jeho blízkost může případného lupiče od zlého úmyslu odradit nebo vám v případě obtěžování či napadení řidič rychleji pomůže.

zdroj: leták PČR  a MV ČR

por. Bc. Petr Vala, 28. prosince  2020.

Odkazy do noveho okna

Foto č. 1

Foto č. 1 

Detailní náhled

Foto č. 2

Foto č. 2 

Detailní náhled

Foto č. 3

Foto č. 3 

Detailní náhled

Foto č. 4

Foto č. 4 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem