Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

V rámci projektového dne se žáci ZŠ Čechtice dozvěděli spoustu zajímavých informací k bezpečnému chování v silničním provozu

BENEŠOVSKO – Naučili se, jak a proč se správně poutat ve vozidle, jak se bezpečně pohybovat po komunikacích, či jak se chovat v prostředcích MHD. Osvěžili si ale také základy první pomoci a s velkým zájmem si povídali i se zástupcem hasičského záchranného sboru.  

Páteční projektový den se u žáků čechtické základní školy setkal s velikým ohlasem. Místo klasického vyučování totiž měli možnost pohovořit si s příslušníky různých profesí na téma bezpečné chování v silničním provozu. Hlavním tématem bylo v dnešní době velmi aktuální bezpečné poutání. Formou projektu „ŠKODA HROU“ je zasvěceně odprezentoval člen týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti ŠKODA AUTO, a.s., pan Tomáš Žambera. Dětem srozumitelným způsobem vysvětlil, proč je tak důležité, aby se ve vozidle poutaly. Předvedl jim to názorně nejen na klasické autosedačce, ale i na tzv. crash testech, což jsou krátká videa, zachycující destruktivní zkoušky, které testují pasivní bezpečnostní prvky v automobilech. Kromě tohoto hlavního tématu ale čekala na děti témata další a neméně důležitá. Tak například od policejních preventistů se dozvěděly, jak se správně a bezpečně pohybovat v silničním provozu, jak se vyhnout některým nástrahám a také jak předejít zbytečným úrazům. V hodinách věnovaných zdravovědě se zase naučily, jak rychle a účinně poskytnout první pomoc, a od zástupce hasičského záchranného sboru se dozvěděly spoustu zajímavého o náročné práci hasičů. Děti byly pozorné a aktivně se zajímaly o problematiku, která se v neposlední řadě týká i jich samotných.

Tým výzkumu dopravní bezpečnosti – co o něm možná nevíte

V týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti ŠKODA AUTO, a.s. pracují odborníci z oblasti vývoje automobilů, medicíny a silniční bezpečnosti. K silničním nehodám jsou připraveni vyrazit prakticky kdykoliv. Od roku 2008 navázal tento tým v rámci společného memoranda spolupráci s Policií ČR. „Při naší činnosti se snažíme podrobně zanalyzovat příčiny, okolnosti a průběh různých silničních nehod“, říká pan Tomáš Žambera, jeden z členů týmu. „Tyto poznatky jsou následně využívány nejen při vývoji aktivních i pasivních prvků bezpečnosti nových vozidel, ale i v prevenci bezpečnosti silničního provozu a dopravní výchově dětí“, pokračuje a v této souvislosti zmíní unikátní filmy, které u nich vytvořili, tzv. crash testy – krátká videa zachycující reálnou situaci ve vozidle při nárazu za určitých podmínek při určité rychlosti. „Náš záběr je ale ještě daleko širší“, upozorňuje. „Účastníme se také různých akcí pro veřejnost, realizujeme odborná školení, nemáme problém navštívit i menší obecní školy, mateřská centra, kluby seniorů, apod. Tyto aktivity se snažíme realizovat také v rámci naší dlouholeté spolupráce s Policií ČR, kterou jsme letos ještě rozšířili. V rámci osvětové vzdělávací kampaně „ŠKODA ŽIVOTA“ se postupně zaměřujeme na všechny kategorie účastníků silničního provozu a zvyšujeme jejich povědomí o vlastní bezpečnosti“, říká závěrem.

Co je kampaň „ŠKODA ŽIVOTA“

Cílem kampaně „ŠKODA ŽIVOTA“ je šířit osvětu v oblasti bezpečnosti silničního provozu, a to mezi všechny věkové kategorie jeho účastníků. Odstartována byla letos ve Středočeském kraji, konkrétně v Benešově, Mělníce a Kladně. Prozatím proběhly přednášky v základních a středních školách a také několik větších prezentačních akcí pro širokou veřejnost. Hlavními partnery kampaně jsou ŠKODA AUTO, a.s. – Výzkum dopravní bezpečnosti, Nadační fond KOLEČKO a BESIP. Kampaň potrvá až do roku 2017 a postupně se rozšíří i do dalších měst středočeského regionu.

por. Bc. Eva Stulíková
tisková mluvčí
P ČR Benešov
29. října 2015

Jak o akci informovala média:

Jiskra Benešov

Metropole - Regiony24.cz

Český rozhlas - Region Střední Čechy 


 

Odkazy do noveho okna

Projektový den Čechtice

Projektový den Čechtice 

Detailní náhled

Projektový den Čechtice

Projektový den Čechtice 

Detailní náhled

Projektový den Čechtice

Projektový den Čechtice 

Detailní náhled

Projektový den Čechtice

Projektový den Čechtice 

Detailní náhled

Projektový den Čechtice

Projektový den Čechtice 

Detailní náhled

Projektový den Čechtice

Projektový den Čechtice 

Detailní náhled

Projektový den Čechtice

Projektový den Čechtice 

Detailní náhled

Projektový den Čechtice

Projektový den Čechtice 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem