Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

V popředí zájmu byly katalyzátory

Karvinsko - Jeden výtečník zařízení násilně demontoval, druhý hlídal... 

Starší (32) muž s vězeňskými zkušenostmi do ulic vycházel společně se zatím netrestaným mladíkem (20). Podle jejich výpovědí si cíl předem vytipovali, svoje role si předem rozdělili, pak se vzájemně pohlídali a o zisk z prodeje se rozdělili.

Jejich objektem zájmu se stala vozidla, konkrétně zařízení snižující emise výfukových plynů, katalyzátory. V posledních šesti týdnech „napadli“ celkem 11 osobních vozidel, převážně tovární značky Škoda Felicia. U posledního vozidla v Havířově na parkovišti ulice U Stromovky byli oba zadrženi.

Na začátku března prvním vozidlem jejich zájmu byla Felicia, kterou majitel zaparkoval v Havířově na ulici Vardasova. Starší podezřelý si měl vozidlo zajistit proti pádu, mladší ho sledoval. Zároveň mladík měl být všímavý a pozorovat okolí, aby svého komplice mohl včas varovat.

Část demontáže měl muž hotovou, když se ozval dohodnutý varující signál, z místa utekli. Z úkrytu sledovali pohyb na ulici, za nějakou dobu se k vozidlu vrátili a starší práci dokončil. Na vozidle důvodně podezřelý muž způsobil několikatisícovou škodu, krádeží katalyzátoru pak další dva tisíce.

O několik dní později svoji pozornost zaměřili na vozidlo zaparkované na parkovišti v Karviné. Scénář provedení demontáže a odcizení katalyzátoru byl stejný. V ulicích města si později vyhlídli ještě jedno vozidlo. Z jednoho vozidla měli odstranit katalyzátor v ulicích Českého Těšína. K ostatním katalyzátorům se takto dostali u vozidel zaparkovaných v různých částech Havířova.

Škoda, kterou důvodně podezřelí muži měli způsobit přesáhla 50 tisíc korun. Přesné vyčíslení způsobené škody na jednotlivých automobilech se bude upřesňovat.

Komisař proti oběma zahájil trestní stíhání a oba obvinil ze spáchání pokračujících přečinů krádeže a poškození cizí věci. Muž ve věku 32 let v případě prokázání viny je ohrožen trestem odnětím svobody na šest měsíců až tři léta. Jeho mladší komplic, mladík 20 let, může být odsouzen k trestu odnětím svobody až na dvě léta.

Starší obviněný má z minulosti již šest záznamů převážně majetkového charakteru. Výše uvedených skutků se dopustil i přesto, že z posledního výkonu trestu byl propuštěn na podzim roku 2018.

Soud dnes akceptoval návrh státního zástupce a staršího obviněného vzal do vazby.

por. Mgr. Zlatuše Viačková, 14. dubna 2021

Odkazy do noveho okna

katalyzátor

katalyzátor 

Detailní náhled

katalyzátor1

katalyzátor1 

Detailní náhled

katalyzátor2

katalyzátor2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem