Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Pěstírna v Novém Hrozenkově

VSETÍNSKO: V pěstírně kriminalisté objevili přes 2000 rostlin konopí a 20 kg marihuany.  

Vsetínští kriminalisté odhalili v těchto dnech jednu z největších pěstíren konopí ve Zlínském kraji. Konopí seté cizinci pěstovali v objektu bývalé lakovny v Novém Hrozenkově. V budově jsme před několika dny zadrželi dva muže a před objektem třetího, který tam zrovna dovážel hnojiva a substráty. Uvnitř budovy jsme zajistili 20 kg sušené marihuany a přes 2 000 rostlin konopí setého. 
 
Operaci s krycím názvem HANOI, při které byla odhalena velká pěstírna konopí, měli vsetínští kriminalisté rozpracovanou několik měsíců. Jedná se o organizovanou skupinu cizinců, která se pohybuje v Praze na tržnici SAPA. Hlavou skupiny je cizí státní příslušník, který se zdržuje rovněž v hlavním městě. Pánové z Prahy si přes realitní kancelář pronajali budovu v Novém Hrozenkově, která dříve sloužila jako lakovna. Objekt stavebně upravili a přizpůsobili k pěstování konopí setého. Zatemnili okna a vybudovali pěstební místnosti, které opatřili vzduchotechnikou s odstáváním, ventilací, osvětlením a dodávkou tepla. Pak zajistili dva zahradníky, které dovezli z Prahy do Nového Hrozenkova, kde jim ukázali objekt, ve kterém se měli starat o konopí. Zahradníci - cizinci vůbec nevěděli, v jaké obci ani jaké části České republiky jsou, z budovy vůbec nevycházeli, i když to zakázané neměli. Jednou týdně jim třiatřicetiletý zásobovač (občan ČR) z Prahy v dodávce přivezl jídlo a odvezl pytle s odpadky. Přijel pokaždé s jiným autem, které organizátoři zajišťovali výhradně z půjčoven. Podle potřeby jim také dovážel substráty a hnojiva. Po zadržení nám zásobovač tvrdil, že ani nevěděl, co vozí a k čemu objekt v Novém Hrozenkově slouží.
 
Hlavní organizátor řídil zahradníky ve věku 17 a 30 let pomocí speciálního telefonu, který byl určený pouze pro komunikaci k zabezpečení chodu pěstírny a zajištění jídla pro ně. Zahradníci se z telefonu na jiná čísla nedovolali. Za půl roku, co v bývalé lakovně pěstírna fungovala, zahradníci sklidili dvě úrody a třetí byla těsně před sklizní. Při zásahu v pěstírně kriminalisté zajistili přes 2 000 rostlinek konopí setého. Konkrétně přes tisíc vzrostlých rostlin dosahujících výšky až 1,5 metru a dalších 1 200 malých, asi 15cm rostlinek, které byly připravené do kořenáčů. Konopí zpracovávali přímo v hale a vyráběli z něj marihuanu. V hale jsme objevili i 20 kg sušené marihuany, za kterou by distributoři v případě prodeje mohli utržit přes 4 000 000 korun. Pánové žili v objektu v ne příliš hygienických podmínkách, neměli tam ani sociální zařízení. 
 
Zadržení mužů v Novém Hrozenkově proběhlo před několika dny. Kromě vsetínských kriminalistů a policistů z Karolínky na místě zasahovali policisté z pohotovostního a eskortního oddělení, kteří zadrželi před objektem třiatřicetiletého zásobovače z Prahy v dodávce, jenž se jim pokoušel ujet, ale nepodařilo se mu to. V objektu pak zadrželi dva zahradníky, a protože byli uvnitř zamknutí, museli policisté dveře rozřezat rozbrušovačkou. 
 
Oba zahradníci byli obviněni ze dvou  tr. činů spáchaných formou spolupachatelství: nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a z tr. činu výroba a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu. Dali jsme podnět k podání návrhu na vzetí do vazby, kterému však vsetínský okresní soud nevyhověl. Obvinění jsou stíháni na svobodě. Staršímu hrozí až desetiletý trest odnětí svobody, u mladistvých se zpravidla ukládá poloviční trestní sazba. Vyšetřování kauzy pokračuje, v současné době probíhá šetření k hlavním organizátorům z Prahy.
 
 
18. prosince 2012, por. Mgr. Lenka Javorková
 
 
Odkazy do noveho okna

Pěstírna konopí v Novém Hrozenkově

Pěstírna konopí v Novém Hrozenkově 

Detailní náhled

Pěstírna v Novém Hrozenkově

Pěstírna v Novém Hrozenkově 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem