Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

V online prostředí podváděl napříč republikou

PROSTĚJOV - Policisté oddělení kybernetické kriminality ho obvinili z 63 skutků. 

Z trestného činu podvod viní prostějovští kriminalisté oddělení kybernetické kriminality devatenáctiletého mladíka z Prostějova. Muži kriminalisté kladou za vinu, že se v období od března do prosince 2020 prostřednictvím internetu dopustil nejméně 63 skutků podvodu. Ve většině případů obviněný reagoval na poptávku na sociálních sítích. Ve více než polovině případů kupujícím „prodal“ vstupenky na různé koncerty či festivaly. Mezi další nejčastější skutky pak patřily nabídky počítačových her (12 případů) či dálničních známek (6 skutků). Ve výběru, čím důvěřivé zájemce napálit, však nebyl vybíravý a tak reagoval například na poptávky knih, videokamery, herní konzole, parkovacího lístku u O2 arény, ale i sběratelské bankovky.

Celkem svým jednáním poškozeným z celé republiky způsobil škodu vyčíslenou na více než 70 tisíc korun. Protože obviněný svou činnost prováděl z Prostějova, dostali případ k prověření prostějovští kriminalisté. Těm se podařilo nejen zadokumentovat uvedené případy, ale také zjistit, že mladík nelegálně získané peníze z větší části prosázel v sázkových kancelářích a zbytek utratil za své nákupy.

Celkem osmnácti skutků se měl obviněný dopustit v době trvání nouzového stavu, proto byly policisty kvalifikovány jako podvod s vyšší trestní sazbou. V případě prokázání viny a odsouzení tak mladíkovi za uvedené zločiny hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.

por. Mgr. František Kořínek

8. února 2021

vytisknout  e-mailem