Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

V létě narůstají krádeže jízdních kol

VYŠKOV: Zloději kradou především dražší bicykly. 

S příchodem teplého počasí nastává i cyklistická sezona a roste poptávka po jízdních kolech. I když zloději kradou bicykly celoročně, využívají samozřejmě i příležitost, kdy majitelé nechají svá kola bez dohledu u koupališť, památek, restaurací a obchodních center. Tak tomu bylo i v posledních nahlášeném případě ve Vyškově. Téměř nové pánské horské jízdní kolo ponechané v pondělí pár hodin poblíž jedné z vyškovských restaurací přilákalo nenechavce. Neodradil ho ani lankový zámek, kterým bylo kolo připevněno ke stojanu na kola. Zámek zloděj ukradl spolu s cennou kořistí. Majiteli tak způsobil škodu převyšující dvacet tisíc korun.

Jedná se již o jedenáctý případ krádeže jízdního kola, který lidé na Vyškovsku s příchodem sezony nahlásili. Ve valné většině šlo o krádeže bicyklů, které byly připevněné zámkem někde na veřejném prostranství. Někdy si majitel kolo ani zámkem nezabezpečil. Jako například před pár dny na bučovickém autobusovém nádraží. Cyklista zde nechal starší jízdní kolo stát několik hodin i s mobilním telefonem, který měl v kapse bicyklu.

Kola se ztrácí také z koláren a sklepů v bytových domech.  Pachatelům v těchto prostorách nahrává pohyb většího množství lidí a často také nevšímavost okolí. Zloději využívají skutečnosti, že se do bytových domů snadno dostanou a překonat vstup byť do uzamčených prostor sklepů již pro ně není tak náročné.  V panelových či bytových domech je dobré dbát na důsledné zamykání vchodových dveří a společných odkládacích prostor. Na projížďkách během přestávek na občerstvení je nejlepší mít kolo neustále na očích nebo si kola navzájem hlídat.

Bicykly jsou výhodným obchodním artiklem, který zloděj zpeněží za zlomek jeho skutečné hodnoty. Utržené peníze pak použije pro vlastní potřebu. I z toho důvodu se krádeže jízdních kol poměrně obtížně objasňují. Bučovičtí policisté dopadli koncem května jednoho takového výtečníka, který ukradl dámské horské jízdní kolo v bytovém domě. Využil neuzamčených vchodových dveří a na kole v hodnotě asi dvanáct tisíc korun odjel i se zámkem, kterým jej měla majitelka zabezpečeno. Policisté pachatele zadrželi ještě týž den a kolo navrátili majitelce.

por. Mgr. Alice Musilová, 21. 7. 2021

vytisknout  e-mailem