Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Divácké násilí bylo hlavním tématem cvičení krajské pořádkové jednotky

KRAJ - V uplynulém týdnu proběhlo v liberecké Home Credit Areně cvičení krajské pořádkové jednotky. Policisté cvičili zákrok proti neukázněným fanouškům na hokejovém utkání. 

V uplynulém týdnu se v liberecké Home Credit Areně uskutečnil nácvik Krajské pořádkové jednotky Libereckého kraje s námětem eliminace rizik diváckého násilí při hromadných sportovních akcích, konkrétně při hokejovém utkání. Účastnilo se jej 130 policistů Krajské pořádkové jednotky Libereckého kraje.

Divácké násilí je fenomén současné doby a policisté musí v těchto místech trénovat a vyzkoušet si postupy, aby dosáhli profesionality a došlo tak k rychlému zákroku proti konkrétním pachatelům.

V Home Credit Areně policisté společně s figuranty z řad studentů Střední školy v Kateřinkách v Libeci, z řad studentů Akademie Vězeňské služby České republiky ve Stráži pod Ralskem  a také z Euroškoly Česká Lípa a studenti ze Střední školy v Semilech, kteří studují bezpečnostně právní obor, navodili situaci podobající se reálnému utkání, kde dochází k protiprávní činnosti fanoušků, kterou již nezvládá pořadatelská služba.

Cílem cvičení byl výcvik a zládnutí zákroku proti narušitelům veřejného pořádku při kulturní či sportovní akci. Policisté nacvičovali zákrok proti agresivním hokejovým fanouškům, kteří nerespektovali během utkání návštěvní řád a doupouštěli se trestných činů či přestupků. Házeli lahve na ledovou plochu a fyzicky se napadali v sektoru fanoušků. Policisté trénují v reálných podmínkách to, co se může při takovém zápase skutečně odehrát. 

Na takové zákroky se musí policisté pravidelně, připravovat a cvičit. Musí být  více organizovaní a připravováni pro zákroky jak po stránce taktiky, techniky, ale i fyzické zdatnosti. Důležité je pro policisty, aby znali dobře také prostředí, ve kterém by zákrok probíhal. Pro studenty spolupracujících škol jsou to žážitkové dny a jsem velmi rád, že díky roli figurantů mohou vidět z blízka skutečnou práci policistů. 

Cvičení krajské pořádkové jednotky probíhají pravidelně,  často na fotbalových nebo hokejových stadionech. Pro policisty je důležité naučit se zorientovat se v prostorách tak, aby mohl být reálný zásah veden co nejúčelněji a policisté byli na tyto situace připraveni. 

Do cvičení byli zapojeni i policejní kynologové a policisté z oddělení jízdní policie z Libereckého kraje, ale i z hlavního města Prahy.

V Libereckém kraji je převážně nasazována Krajská pořádková jednotka při rizikových fotbalových utkáních v rámci Fortuna ligy a při hokejových utkáních v rámci play off nejvyšší hokejové ligy - Tipsport ligy.  


 

20. 2. 2023
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem