Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

V dopravních akcích a zvýšeném dohledu pokračujeme…

Ms kraj: průběžná informace s dopravní tématikou 

Obzvláště dny na samotném začátku prázdnin znamená pro policisty zvýšený dohled na silnicích. Obsáhleji jsem o tématu informovala před pár dny, celý text uvádím ještě níže. Stále platí, že na tranzitních trasách může provoz v určitých dnech díky cestám na dovolenou houstnout a řidiči neznalí míst se mohou na cestách pohybovat až abnormálně řekněme opatrněji. Svou roli hrají určitě rovněž teploty v letním období mající za následek zvýšenou zátěž pro řidiče. Rovněž, na silnicích může být více „malých“ cyklistů či pěších. Vše klade na účastníky silničního provozu vyšší nároky. V tomto období dochází také k místním omezením dopravy či úpravám dopravního značení v souvislosti s konáním akcí a podobně. Například v Ostravě se jedná o místo přilehlé frekventované silnici a jelikož se bavíme o pohybu tisíců pěších návštěvníků a současně množství vozidel pořadatelů, je dozajista potřeba přizpůsobit jízdu, respektovat přechodné dopravní značení a samozřejmě pokynů policistů, kteří na bezpečnost a plynulost dohlížejí.

I v následných dnech budeme pokračovat ve zvýšeném dohledu či v dopravně bezpečnostních akcích. První několikadenní dopravní akce odstartovala ve čtvrtek, tedy poslední červnový den. Disponuji již výsledky z prvního dne. Akce se zúčastnilo téměř 190 policistů z dopravní a pořádkové policie, kteří zkontrolovali 1 364 vozidel. Policisté zjistili 323 dopravních přestupků. Z nich 311 vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši téměř 150 000 korun), správnímu orgánu oznámili zbývajících 12 přestupků.

Za volant pod vlivem alkoholických nápojů usedlo 6 řidičů. U 23 řidičů zaznamenali policisté překročení povolené rychlost jízdy. Nevyhovující technický stav mělo 32 vozidel. Bezpečnostní pásy nepoužilo 35 osob a ve 4 případech nebyl užit zádržný systém. Policisté zaznamenali 62 řidičů držících při jízdě v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení Bez takzvané dálniční známky (tedy bez uhrazení časového poplatku) užilo zpoplatněný úsek komunikace 21 řidičů. S chodci řešili policisté 2 přestupky.
K tématu připojuji fotografie.

První a druhý den prázdnin neevidujeme v kraji žádnou dopravní nehodu s úmrtím osoby. Zabýváme se však několika nehodami se zraněními nebo jinými událostmi souvisejícími se silničním provozem.

  • Například, včera po 23. hodině kontrolovali policisté ve Fulneku na Novojičínsku 64letého řidiče osobního vozidla. Výsledek provedené orientační dechové zkoušky se pohyboval kolem 1,7 promile alkoholu v dechu. Policisté muži, který je podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Při splnění podmínek bude ve věci vedeno zkrácené přípravné řízení.
  • V pátek 1. července po třetí hodině odpoledne došlo v Českém Těšíně k dopravní nehodě. Sedmdesátiletý motocyklista nedal dle zjištěních informací při odbočování přednost osobnímu vozidlu, jehož 24letý řidič jel po hlavní silnici. Motocyklista po střetu upadl na zem a byl se zraněními vážnějšího charakteru předán do péče zdravotníků. Požití alkoholických nápojů u obou řidičů nebylo dle dostupných informací zjištěno. Předběžná hmotná škoda je vyčíslena na 100 000 korun. Karvinští policisté se veškerými okolnostmi dopravní nehody i nadále zabývají.

A jedna událost předprázdninová, rovněž účast motocyklisty:

  • K jedné z vážnějších dopravních nehod se zraněním motocyklisty vyjížděli těsně před začátkem prázdnin policisté do katastru obce Studénka na Novojičínsku. Ve středu 29. června 2022 po 14. hodině řídila 52letá žena osobní vozidlo Nissan, jela ve směru od Mošnova. Na křižovatce nedala při odbočování na vedlejší komunikaci dle zjištěných informací přednost protijedoucímu 35letému motocyklistovi. Došlo k čelnímu střetu a v podstatě odhození (vymrštění) motorkáře na další vozidlo. Motocyklista, u kterého není vyloučeno zranění vážnějšího rázu, byl předán zdravotníkům a letecky transportován do nemocnice. Zranění utrpěla rovněž řidička.

       Policisté usměrňovali po dobru nezbytně nutnou v místě dopravu, současně prováděli dokumentaci nehody a zjišťovali veškeré                          informace        a okolnosti. V šetření nehody i nadále pokračují.

    K této nehodě připojuji fotografie.

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 3. července 2022

--------------         informace 30. června 2022   ---------

Prázdniny, dopravní akce

Ms kraj: Bezpečnost silničního provozu s koncem školního roku a prázdninami 
Od zítřka začínají letní prázdniny, čas dovolených, a tak je dozajista zapotřebí připomenout něco málo z dopravy.

Pro řidiče a další účastníky silničního provozu je samozřejmé dodržování pravidel silničního provozu. Při cestách je ale potřeba dozajista dávky obezřetnosti, ohleduplnosti a opatrnosti. Uvedené platí dvojnásob v některých obdobích roku – například nyní, kdy školáci mají volno a lidé vyráží na dovolenou. Lze tedy předpokládat vyšší pohyb dětí v silničním provozu, ať již jako cyklisté či chodci. Je nutné jim věnovat zvýšenou pozornost. A cyklistů bude o letních prázdninách na silnicích určitě také přibývat, rovněž motocyklistů. Dále, řidiči, kteří pojedou na dovolenou auty, zřejmě nebudou místa, kterými budou projíždět či v nich pobývat, ani z hlediska dopravního znát. Buďte tedy vzájemně tolerantní a ohleduplní. V neposlední řadě je potřeba počítat se zvýšenou zátěží a tedy vlivem na pozornost a reakce řidičů kvůli letním teplotám.

Moravskoslezští policisté v souvislosti se silničním provozem kromě běžného výkonu služby realizují v průběhu roku zvýšený dohled a rovněž nespočet dopravně bezpečnostních či preventivních akcí. Jedna z nich probíhá právě dnes a zítra, pokračovat bude v příštím týdnu. Důvod je zřejmý – aktuální datum, tedy počátek letních prázdnin. Policisté se zaměří na kontrolu dodržování stanovené rychlosti, dodržování zákazu držení při jízdě v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, technický stav vozidel a ostatní dopravní pravidla a předpisy. Do akce se zapojí policisté z celého kraje. V  dalších dnech budou dopravní policisté vykonávat na silnicích v našem regionu zvýšený dohled.

Policejní hlídky budou situovány do míst s vyšším dopravním zatížením (dálnice a silnice vyšších tříd), naší pozornosti  neuniknou ani komunikace v turistických oblastech, ale také riziková místa.

Připojím pár statistických údajů za Moravskoslezský kraj:

červenec 2019

srpen 2019

červenec 2020

srpen 2020

červenec 2021

srpen 2021

počet nehod

806

865

870

815

848

884

usmrceno

3

7

7

2

3

2

těžce zraněno

13

13

15

20

12

9

lehce zraněno

208

221

214

193

217

211

V roce 2019 jsme zaznamenali celkem 10 250 dopravních nehod (53 úmrtí), v roce 2020 se jednalo o 9 197 nehod (38 úmrtí) a loni 10 006 nehod (29 úmrtí). Za prvních pět měsíců letošního roku evidujeme 4 105 dopravních nehod, při kterých bylo 17 osob usmrceno, 38 osob utrpělo těžké a 686 lehké zranění.

Při cestování je potřeba věnovat pozornost také aktuálním dopravním omezením. Z Moravskoslezského kraje stojí za pozornost určitě omezení dopravy a možné tvorby kolon (důvod: opravy mostů) v Ostravě na páteřní komunikaci ulici Rudné, rovněž tak práce na neméně frekventované ulici Místecké a s tím související možné dopravní komplikace (tvorby kolon). Na Bruntálsku probíhá oprava silnice mezi Hvězdou a Ovčárnou, jedná se o turistickou oblast, zde konkrétně užívanou hojně cyklisty. Z Opavska zmíním možnou tvorbu kolon v turisticky vyhledávaném Hradci nad Moravicí, kde je doprava řízení semaforem (opravy chodníku). Omezení provozu (semafory) je na Karvinsku na ulici Bohumínské mezi Karvinou a Dětmarovicemi. Kyvadlový provoz řízený semaforem je také na Novojičínsku na silici I/58 při jízdě z Frenštátu p. Radhoštěm směrem na Pindulu (před odbočkou na Trojanovice). Z Frýdecko-Místecka bych zmínila cca týdenní omezení dopravy v centru Bašky z důvodu opravy železničního přejezdu. Nakonec pozitivní informace – dnes by měla být otevřena část obchvatu Frýdku-Místku.

Přejeme všem pokud možno bezproblémové cestování, šťastnou cestu a návrat.

por. Mgr. Soňa Štětínská
 

vytisknout  e-mailem